Op 27 januari 1942 werd een kouderecord gevestigd dat nog steeds staat; in Winterswijk werd toen een temperatuur van 27,4 graden onder nul gemeten. In de jaren van de strengste winters (zie boven) werden ook Elfstedentochten gereden. Ook in de jaren 1909, 1912, 1917, 1933, 1941, 1954, 1956, 1985, 1986 en 1997 (totaal 15 tochten) werd deze tocht der tochten gereden. Het vroor weliswaar minder streng, maar toch lang genoeg om de Elfstedentochten te laten doorgaan. Achter ons huis aan de Voorstraat op de plaats waar nu, tegenover de Noorderstraat, nog de afscheidingsmuur staat, was een klein tuintje. In de tuin stond een waterpomp. Zodra het begon te vriezen, werd door vader Blaauboer het tuintje onder water gezet en zo hadden we een mooi ijsbaan tje. We leerden op die manier al vroeg op schaatsen te staan en beleefden daar ontzettend veel plezier aan. De pomp staat nu nog steeds in de tuin. We schaatsten ook in de duinen op het poellandje achter Zwartendijk, waar het afvalwater van het kindertehuis werd geloosd. Er was daar toen nog geen openbaar riool. Als het had gesneeuwd waren we dagelijks uren in de weer om met de slee van het duin af te glijden. In de winter van 1947 lag er wekenlang een dik pak sneeuw. Er kwam toen een nieuwe wintersport in zwang: het ski-lopen in de duinen. Skies hadden we niet en ze waren bovendien voor de meeste mensen veel te duur om te kopen. We begonnen ze daarom zelf te maken van plankjes met van voren een bocht van gebo gen triplex. Dit alles werd met een beugeltje vastgezet. De voetsteunen werden gemaakt van blikjes met schaatsriemen erdoor. Daarnaast maakten we nog twee bezemstokken met een spijker onderin om af te zetten. Om het glijden te vergemakkelijken, smeerden we de onderkanten van de plankjes in met meubelwas. Het resultaat was geweldig en na enige dagen gleden we als geoefend ski-loper door de duinen. Mijn destijds eigen gemaakte skies zijn nog steeds in mijn bezit. In de loop der dertiger jaren, na het leren schaatsen in het tuintje en in de duinen, was de volgende stap om bij vriezend weer naar Egmond aan den Hoef te gaan om daar te gaan schaatsen op de Hoevervaart. Ik ging er al voor schooltijd heen om te voelen of het ijs al hield. De vaart liep toen nog aan de zuidkant van de Julianaweg en liep door tot aan de Herenweg. Zittend op een beurtschip dat lag ingevroren achter de garage van de fami lie Belleman, bonden we onze schaatsen aan. Eerst ging het allemaal onder toezicht van vader Blaauboer die zelf ook graag een baantje schaatste maar al gauw stonden we op eigen benen en met andere jongens trokken we over de vaart de Egmondermeer in. Eerst onder het spoorbruggetje door tot de Geestgronden, 12 (2005), nr. 1 35

Geestgronden - Egmonden | 2005 | | pagina 38