In Geestgronden (jrg. 11, nr. 2/3 augustus 2004) stond het eerste deel over de honderjarige muziekvereniging Lamoraal van Egmont. In dit tweede artikel wordt de relatie met de Belgische zustervereniging Koninklijke Harmonie Vrije Kunstkring te Zottegem belicht. We danken naast Netty de Vries ook Marien Druiven en Arie Belleman voor hun inbreng. (Red.) N. de Vries HONDERD JAAR MUZIEKVERENIGING LAMORAAL VAN EGMONT (2): DE RELATIE MET ZOTTEGEM De relatie met de Koninklijke Harmonie Vrije Kunstkring In 1951 begon de relatie van muziekvereniging Lamoraal van Egmont met de Koninklijke Harmonie Vrije Kunstkring te Zottegem (België). Meester Wester, de toenmalige dirigent van Lamoraal, las een berichtje over de her begrafenis van Graaf Lamoraal van Egmont, die in Zottegem (België) zou plaatsvinden. Op zijn initiatief werd besloten om te proberen - als vereni ging met dezelfde naam - daarbij aanwezig te zijn. Lamoraal was van harte welkom op deze speciale gebeurtenis. Wester kon niet bevroeden waartoe dit initiatief zou leiden België was in 1951 nog echt 'buitenland'. Een paspoort was weliswaar voor het passeren van de grens niet meer nodig, maar een bewijs van Nederlanderschap was de minimumeis. Dit bewijs kostte maar liefst vijf gulden: een bedrag gelijk aan 20 weken contributie. De oplossing werd gevonden: de papieren werden door de gemeente gratis verstrekt, omdat Lamoraal de gemeente vertegenwoordigde. Wel moest er een pasfoto op dat bewijs van Nederlanderschap komen, hetgeen ook als een financieel probleem werd ervaren. Gelukkig was een zoon van meester Wester hobby fotograaf. Hij nam twee personen op een foto en knipte deze vervolgens door. Dat was ten minste een goedkopere oplossing. Op 13 oktober 1951 werd de reis naar België aanvaard. In die tijd was dat een stuk minder eenvoudig dan tegenwoordig. Voor één persoon werd het helemaal een gedenkwaardige rit. Hij mocht door het ontbreken van een zitplaats plaatsnemen op een uit het repetitielokaal meegebrachte stoel, waarvan de zitting uit vijf latjes bestond. Hij zou arriveren met een noten balk in zijn achterste. Met twee autobussen en de gebroeders Teun en Jan Geestgronden, 12 (2005), nr. 1 9

Geestgronden - Egmonden | 2005 | | pagina 12