Bijna karikaturaal zijn enkele prentbriefkaarten die ooit werden uitgegeven door Annie Genet, die een souvenirwinkel had in Egmond aan Zee. Bijvoorbeeld één met de tekst 'Arteleke groete Oor oit Derp allegaar jolli!', een persiflage op het Egmondse dialect. Arteleke groete Oor oit Derp allegaar jolli Afb. 8: Persiflage op het Egmondse dialect: 'Arteleke groete Oor oit Derp allegaar jolli!' (foto Jonker) Het is nog niet zo lang geleden dat dergelijke foto's door historici terzijde werden gelegd omdat ze niet 'echt' waren maar in scène gezet. In mijn cahier over fotografie als historische bron heb ik laten zien dat dergelijke foto's voor de hedendaagse cultuurhistoricus juist heel boeiend zijn omdat ze een bepaalde bedoeling hadden. Foto's geven altijd een geconstrueerd beeld van de werkelijkheid, een beeld dat alles te maken heeft met de ver beelding van de fotograaf. De prentbriefkaarten met traditionele 'Egmondse typen' waren minstens zo pittoresk als de schilderijen van Melchers en Hitchcock rond 1900. Ze zijn een verbeelding van wat gezien werd als het traditionele Egmond, een verbeelding die heel interessant is om te bestude ren door de hedendaagse cultuurhistoricus. Albert van der Zeijden, Visuele cultuur. Fotografie als historische bron en als medium voor etnologisch onderzoek is verkrijgbaar bij het Nederlands Centrum voor Volkscultuur in Utrecht en bij Foto Jonker in Egmond aan Zee. Het boek kost 16 euro.Q Geestgronden, 11 (2004), nr. 4 125

Geestgronden - Egmonden | 2004 | | pagina 9