Bedrijvigheid De foto's van Jonker en van andere fotografen leren veel over de topografie van het oude Egmond. Maar ook een historicus die geïnteresseerd is in de bedrijvigheid in de Egmonden kan er heel wat uit afleiden. Uit oude fotocol lecties blijkt dat er in Egmond aan den Hoef heel wat winkels en winkeltjes waren. Mevr. Tiny Melker-Druiven heeft er al eens ooit een artikel over geschreven in dit tijdschrift (Geestgronden jrg. 7, nr. 1 maart 2000, blz. 19-28). Terwijl tegenwoordig de gehele middenstand zo langzamerhand uit Egmond aan den Hoef is verdwenen, had je er vroeger een relatief groot aan tal kruideniers en een reeks van kleine ambachtelijke bedrijfjes. Zoals bij voorbeeld, G. Gaarthuis 'in betonwerken', de brandstoffenhandei (met onder andere kolen) van de firma Nïeuwenhuizen, de timmermanswerkplaats van Lou Schuit, het metselbedrijf van Cor Wittebrood en, niet te vergeten, de Hoefsmederij en Herstelplaats van Rijwielen J. Kareis (zie afb. 3). De foto's documenteren een tijd die geschiedenis is geworden. Familiealbum In mijn boek heb ik verder willen tonen dat niet alleen de foto's van de 'officië le' fotografen een nadere studie waard zijn, maar dat het ook interessant kan zijn om in de familiealbums van 'gewone' Egmonders te kijken. Want daarin is ook heel wat informatie te vinden over de geschiedenis van het dagelijks leven. Afb. 3: De smederij Kareis in 1906 (uit collectie Rob Leijen) (fotograaf onbekend) Geestgronden, 11 (2004), nr. 4 121

Geestgronden - Egmonden | 2004 | | pagina 5