Pieter Jonker Aan het eind van de negentiende eeuw wint de fotografie sterk aan popula riteit en leggen rondtrekkende fotografen het hele platteland vast op foto's. Nieuwe ontwikkelingstechnieken en kortere belichtingstijden maakten bui tenopnamen steeds eenvoudiger. En wat eerst voorbehouden was aan de wat grotere steden (met een omvangrijker potentieel aan klandizie) raakte nu verbreid over het platteland. Pieter Jonker (1875-1955) was één van die kleurrijke dorps- en straatfotografen die heel Noord-Holland doortrok voor foto's. In 1895 begon hij als fotograaf, eerst in Alkmaar en later ook in Egmond aan Zee. Jonker maakte haarscherpe foto's, liefst met veel mensen erop (de potentiële klanten!). Eerst deed hij alles met het openbaar vervoer, vanaf 1910 met een speciaal daarvoor aangeschafte stoomfiets (foto omslag). Jonker werkte ook als persfotograaf voor bladen als Het Leven. In het toeristische Egmond aan Zee kwam daar al snel de toeristische markt bij: toeristen wilden graag prentbriefkaarten van Egmond die zij naar huis konden sturen. Deze oude prentbriefkaarten zijn nu gewilde verzamelobjec ten. De kaarten brengen op een prachtige manier het vroege badtoerisme in beeld, niet alleen de koetsjes op het strand, maar ook de nieuwe etablissemen ten in het dorp, die vanaf 1895 in steeds sneller tempo uit de grond werden gestampt. Een voorbeeld is de 'eerste Egmondsche lunchroom' (zie afb. 2). Afb. 2: De 'eerste Egmondsche lunchroom' (uit collectie Piet Groen) (foto Jonker) 120 Geestgronden, 11 (2004), nr. 4

Geestgronden - Egmonden | 2004 | | pagina 4