Bij de waterpomp op het pleintje, centrum van het klein gehucht, werd geschertst, gehoond, gelachen, ofwel vetes eens gelucht. Van 's morgens vroeg, tot 's avonds laat, zwaaide z 'n zwengel, van 't ijzer zo koud: in kannen en ketels, in emmers en teilen, in tonnen van hout. Zwing, zwaai, zwing, zwaai, vloog er de zwengel dan heen en weer, en 't heldere water, zond zijn stromen uit ijzeren hekken op 't pleintje neer. Nu de waterpomp van 't westend, al sinds jaren niet meer staat, zie ik haar toch nog in gedachten, en hoor ik de Derreper praat. Van Merijtje en Enk van Keetje, Aal van Phillis en Aawie Snork, Antie van Krelissie en Hemelrijkie, Kees van Mosk en Pieter van Pork. De gedachtenis aan oude dingen, van zo'n vijftig jaar terug, 't doet mij eventjes bezinnen, O wat gaat die tijd toch vlug. A.K.B. - December 1952 Naschrift In de zomer van 2003 is de pomp tijdelijk van zijn plaats geweest. Het gerucht ging dat de pomp in verband met filmopnamen tijdelijk was uitge leend aan een filmproductiemaatschappij. Navraag bij de gemeente Bergen bracht opheldering. Enige personen hadden het 'leuk' gevonden de bouten los te draaien en de pomp vervolgens los te wrikken. Alvorens de onveilige situatie te herstellen, maakte de gemeente van de gelegenheid gebruik de pomp op te knappen en te restaureren. De Workumse pomp staat nu weer stevig verankerd op zijn plaats. Noten: ICultuur Historisch Inventarisatie Project. Gemeente Egmond, september 1996 Geestgronden, II (2004), nr. 4 153

Geestgronden - Egmonden | 2004 | | pagina 37