Elke dag denderden honderden vliegtuigen door het luchtruim met een ver nietigende bommenlast aan boord. Maar in april 1945, vlak voor het einde van de oorlog, kwamen zij met 'wenkende' vleugels zeer laag over, bela den met levenbrengende voedselpakketten. Aan de droeve stoet van uitge mergelde mensen, die door Noord Holland strompelden op zoek naar een beetje voedsel, kwam een verlossend einde. En na enkele dagen, op 5 mei 1945, was de oorlog voorbij. In een evacuatiemap van de kerkadministratie liggen nog steeds vergeelde rekeningen voor kosten van vervoer, opslaan en tenslotte weer terugbren gen van het kerkmeubilair. Het handschrift op die rekeningen laat zich met een glimlach lezen: 'Een vracht met hooikros op luchtbanden met één paard; twee vrachten met wagen op vier wielen, plat, groot en op luchtban den, heen leeg, terug geladen; vandaag twee vrachten met dezelfde wagen als gisteren, hetzelfde paard, omrit gemaakt wegens spermuur'. Het is onvoorstelbaar dat het nu jubilerende kerkje een tijd heeft meege maakt dat het helemaal leeg en verlaten was. Dat overkwam ook de andere Egmondse kerken. Het was een feest toen iedereen weer huiswaarts kon keren. Maar een aantal Egmonders bleef zitten met schrijnend leed, want er waren ook slachtoffers te betreuren. De intocht van onze bevrijders luidde een nieuwe periode in, een tijdperk waarin alle Egmondse kerken hun taak weer konden opnemen, maar die ook nieuwe zorgen met zich meebracht: er moest veel achterstand worden ingelopen. Een sporthal als toeristenkerk? Mede door de bouw van een heel nieuw dorpsdeel ten zuiden van de oude dorpskern van Egmond aan Zee nam het kerkbezoek aanvankelijk toe. Het groeiende toerisme leverde ook meer kerkbezoek op, vooral in het zomer seizoen. Voor de r.-k. parochie ontstond een nieuw probleem: de kerk bood niet voldoende ruimte om iedereen een plaatsje te geven. Het kerkbestuur dacht er zelfs over een toeristenkerk te gaan bouwen, die na het hoogsei zoen dienst kon doen als sporthal en onderdak voor verenigingen. Er was toen nog geen sporthal in Egmond. Geestgronden, 11 (2004), nr. 4 141

Geestgronden - Egmonden | 2004 | | pagina 25