mensen werd het grote schrikbeeld 'van de armen' te worden begraven, want dat gebeurde openlijk: de gemeentelijke 'Kraaien' (dragers, Red.) bezigden daartoe een wisselkist, waarover een doek werd gehangen met de tekst: 'Van de Armen'. De begrafenisfondsen, waarvan er honderden ontstonden, zouden uiteindelijk worden verdrongen door grote levensverzekeringsmaatschappij en en coöperatieve verenigingen die in natura uitkeerden, maar materieel gezien betekenden deze begrafenisfondsen al een enorme stap vooruit. De opzichtige verschillen tussen rijk en arm bij begrafenissen verdwenen. In de jaren zestig en zeventig van de vorige eeuw was de kilte rondom de dood het sterkst. Het thuis opbaren, dat kort daarvoor nog vanzelf sprak, verdween, zo ook de dodenwake. De bekendmaking van een sterfgeval geschiedde niet meer persoonlijk, maar middels een drukwerkje of een annonce in de krant, waarin steeds vaker zinsneden stonden als: 'Enige en algemene kennisgeving', 'Bloemen noch bezoek worden op prijs gesteld' of 'De begrafenis heeft inmiddels in stilte plaats gevonden'. Maar toch keerde het tij weer; onder meer mevrouw Elisabeth Kubler-Ross pleitte vanaf het eind van de jaren zestig met succes voor openhartige stervensbe geleiding en professionele hulp bij rouwverwerking. Ook de uitvaartonder nemers kwamen in beweging; men kan nu tijdens een crematie muziek naar keuze laten draaien. Kunstenaars als Carpay en Carpaan en de Memento Groep ontfermden zich over de schamele grafcultuur die in Nederland rest te. Na zich alleen met grafstenen bemoeid te hebben, gingen zij ook lijkkis ten beschilderen, herinneringsvaantjes ontwerpen en tenslotte kwam de hele uitvaart in hun blikveld. Een netwerk uitvaartvernieuwers, waarvan het merendeel vrouw was, telde al gauw tweehonderd leden en ijverde voor een persoonlijke invulling van begrafenissen. Ten lange leste kwamen ook de traditionele begrafenisondernemers in beweging. Zij werden steeds vaker met verlangens van mensen geconfronteerd. Om deze recente ont wikkeling in een paar woorden samen te vatten: 'Van de verboden dood is het gegaan naar de creatieve dood, de laatste overwinning van het leven. Bronnen: 1) Kok, H.L., Erfenis onzer voorouders. 2) Stam-de Groot, J., Herinneringen over Memento Mori. 2004. 3) Westfries Genootschap, Aangekleed gaat uit. Streekkieding en cultuur in Noord-Holland 1750-1900. 4) Zirkzee, Jacqueline. Lief en Leed. De geschiedenis van het gezin. 5) Schaik. Ton van.. Katholieken in de twintigste eeuw. Uitgeverij Anthos. 6) Jager, Jef de., Rituelen, Nieuwe en oude gebruiken in Nederland. Het Spectrum. 134 Geestgronden, 11 (2004), nr. 4

Geestgronden - Egmonden | 2004 | | pagina 18