De familie De Groot kreeg een telefoon van de vereniging. Mevrouw De Groot was altijd thuis en gold toen als de 'mobiele telefoon'. De heer Cor de Groot ging soms wel drie keer op de fiets naar dokter Helle voor het in orde brengen van de dokterspapieren. Er was toen ook maar één dokter in Egmond aan Zee. Ook op de begraafplaats waren de problemen groot. Er was geen ruimte, voornamelijk door de vele oude graven van mensen, waarvan de familie niet meer was op te sporen. De invoering van de grafrechten werd opgestart en ook crematies gaven wat ruimte. Nu kan men zelfs een plekje reserve ren. De grafrechten gaan jaarlijks omhoog. De gemeente begon met 55 gul den per jaar en dat is nu al 112 euro per jaar. Vierenvijftig jaar lang zijn er mensen geweest die zich voor Memento Mori hebben ingezet. In het voormalige bejaardenhuis St. Agnes aan de Voorstraat was bijvoorbeeld geen aula. Als er iemand opgebaard stond, moest ijs worden besteld om het lichaam koel te houden. In de Prins Hendrik Stichting was wel een koelcel, wat een hele verbetering was. De eerste begrafenissen door Memento Mori kostten 750 gulden. De contri butie was toen een paar centen in de week, wat neerkwam op 2 gulden per jaar per persoon. Als restitutie werden een volgauto en rouwcirculaires gegeven. Later werd overgegaan tot het korten op de rekening, want als iemand geen auto of circulaires nodig had, gaf dat weer problemen. In 2004 is Memento Mori ondergebracht bij het uitvaartcentrum. De vrij willigers 'sterven uit'. De laatste jaren heeft men echt moeten worstelen door een tekort aan hulpkrachten, door ziekte van de eigen mensen of van hun partner. Door de hoge kosten voor een begrafenis of crematie (mede door invoering van de euro) is de vereniging in 2004 ter ziele gegaan. Het personeel is nu in dienst van het uitvaartcentrum." Noord-Hollandse begrafenisrituelen in de 19' eeuw (voor /.over nog niet behandeld in deel 1 van deze serie) Het waren vooral de boeren die heel traditioneel leefden. Tradities beteken den vaste waarden in het leven en boden houvast tijdens belangrijke gebeurtenissen in het leven zoals geboorte, huwelijk en overlijden. Geestgronden, 11 (2004), nr. 4 129

Geestgronden - Egmonden | 2004 | | pagina 13