Dit artikel van Herma Out-de Waard is een vervolg op het artikel in de vorige Geestgronden (jrg. 11, nr. 2/3 augustus 2004). Het doet ons genoegen dat er op dit eerste artikel veel reacties zijn geweest. In dit deel wordt aandacht besteed aan de begrafenisvereniging Memento Mori. Zij heeft hiervoor informatie gekre gen van mevrouw J. Stam-de Groot, die vanaf 1980 bestuurslid was. Tot besluit worden nog enige Noord-Hollandse begrafenisrituelen en het onderwerp 'begra ven in het heden' behandeld. (Red.) H. Out-de Waard HET ROUWPROCES (2) Memento Mori In Egmond werd je thuis opgebaard of ook wel in de aula van de Prins Hendrik Stichting. Mijn vader (f 1964) werd in het mortuarium van St. Agnes opgebaard en om het lijk goed te houden werden er ijsstaven besteld. Mijn moeder (t 1982) werd in het mortuarium van de Prins Hendrik Stichting opgebaard. In 1950 werd een vereniging opgericht voor de uitvaartverzorging. In de Alkmaarsche Courant van dinsdag 14 november 1950 staat het volgende bericht hierover: 'Egmond aan Zee Begrafenisvereniging 'Memento Mori'. Onder voorzitterschap van de heer Roodhart had vrijdagavond in café Kager een openbare vergadering plaats van de pas opgerichte begrafenis vereniging 'Memento-Mori', die reeds 1.200 leden telt. De voorzitter heette de talrijke aanwezigen welkom, in het bijzonder de beide sprekers van deze avond, de heren Van der Laan en Vinke, resp. van de Provinciale- en Landelijke Bond. De heer Van der Laan schetste hierna in het kort het ontstaan van de begrafenisverenigingen, speciaal in kleine plaatsen, waar het ter aarde bestellen een burenplicht was. Die burenplicht werd vaak een buren last. De begrafenisverenigingen nemen nu die buren plicht over. Deze verenigingen zorgen voor een liefdevolle begrafenis. Een moeilijkheid bleef het echter als de leden naar een andere gemeente verhuisden. Alle vooruitbetaalde premies dreigden dan te vervallen. Men stak in Langedijk het eerst de koppen bij elkaar. Vijf dorpen besloten bij 126 Geestgronden. II (2004), nr. 4

Geestgronden - Egmonden | 2004 | | pagina 10