Boek De Abdij van Egmond door Wim Sehmelzer In het boek De Abdij van Egmond wordt een reconstructie gegeven van de Abdij van Egmond. Als basis voor deze reconstructie is een tekening gebruikt van de abdij in welstand van Cl. Van den Heeck. De in dit boek weergegeven reconstructie is dus niet gebaseerd op eerder uitgevoerde reconstructies. De schrijver heeft deze tekening mede op basis van zijn gedegen kennis van de middeleeuwse bouwkunde vertaald naar een platte grond. Duidelijk werd dat niet alle gebouwen uit dezelfde tijd stamden. Het produceren van chronologische reconstructieplattegronden, mede op basis van schriftelijke bronnen en archeologische bevindingen, was dan ook noodzakelijk. De kroniek van Hovaeus verhaalt van een gedachteniskapel voor Roeland van Egmont die door Dirk van Aquitanië in 864 te Egmond moest worden gebouwd. In 920 liet Dirk I bis, graaf van Rijnland, gehuwd met Geva van Aquitanië, een grotere houten kapel over deze gedachteniskapel heen bou wen. In 950 liet Dirk II, graaf van Rijnland en Kennum deze houten kapel vervangen door een voor die tijd opmerkelijk grote stenen kapel. Deze ste nen kapel was de basis voor de latere abdij van Egmond. Het boek omvat 32 hoofdstukken (302 pagina's) en wordt losbladig in een fraaie ringband geleverd. De index omvat ruim 5.000 trefwoorden. Van alle gebouwen zijn gedetailleerde plattegronden, doorsneden en aanzichtteke ningen opgenomen. De intekenprijs was 40 euro (47 euro inclusief ver zendkosten). Bij het verschijnen van deze Geestgronden is de intekenter- mijn helaas verstreken. Wilt u toch een exemplaar? Neem dan contact op met de heer W. Sehmelzer. Zijn adres is: Altenastraat 20 Rd, 2023 RW in Haarlem (tel. 023 526 2632).0 114 Geestgronden, 11 (2004), nr. 2/3

Geestgronden - Egmonden | 2004 | | pagina 74