Broeder Ole komt van oorsprong uit Noorwegen. Dat is vooral in zijn werk ruimten goed te zien. Een grote handdoek met de tekst 'Norway for Vikings' en de trol op de kast in de wasruimte verraden zijn wortels. Hij wordt ook af en toe op een leuke manier geconfronteerd met zijn Noorse afkomst. Broeder Adri vertelde: "We plagen broeder Ole af en toe en noemen hem Noorman. Vandaag is de viering van de Heilige Jeroen, die is onthoofd door de Noormannen. Vandaag heeft Ole dus een slechte dag bij ons." Dagindeling De indeling van de dag wordt door de gebedsdiensten bepaald. De broeders staan elke ochtend om 05.15 uur op. Om 05.45 uur is de eerste dienst in de Kapittelzaal, de Metten, gevolgd om 07.00 uur in de kerk met de Ochtend getijden en om 09.30 uur met de Eucharistieviering. Broeder Adri speelt dan, meestal zonder bladmuziek, op het orgel. De stukken kent hij uit zijn hoofd. Na deze viering wordt er gewerkt. ledereen heeft zijn eigen taken en werkzaamheden. Broeder Frans Melkert is mede verantwoordelijk voor de administratie en de financiën. Hij verricht zijn werkzaamheden in de Kellenarij, samen met broeder Simon. Broeder Frans moet regelmatig voor geldzaken met de fiets naar de bank. Rond de klok van 08.00 uur is broeder Simon bij de DekaMarkt één van de eerste vaste klanten. Hij verzorgt de dagelijkse boodschappen voor de abdij. Media Opvallend is het gebruik van de computer in de abdij. Nagenoeg iedereen werkt met de computer. Broeder Nico (1919) is de systeembeheerder en coördineert het e-mailverkeer. Hij is nog actief op allerlei gebieden. Hij ver zorgt ook de geluidsinstallatie in de kerk en is de man van de techniek. De abdij is vermaard om de enorme bibliotheek. De abt, broeder Gerard, is als hoofd van de abdij tevens verantwoordelijk voor deze bibliotheek. Op zijn kamer werkt hij aan zijn boekbesprekingen. De voorraad is groot en de tijd beperkt. Als abt moet hij namelijk ook de contacten met andere kloos tergemeenschappen in binnen- en buitenland onderhouden. Het complete reilen en zeilen van de abdij valt onder zijn verantwoordelijkheid. De bibli otheek wordt daarom door broeder Pieter-Jacob en broeder Ole beheerd. Alle relevante gegevens van de ruim 70.000 boeken worden in computerbe standen gearchiveerd. 46 Geestgronden, II (2004), nr. 2/3

Geestgronden - Egmonden | 2004 | | pagina 6