Vrij kort na het verschijnen van de vorige Geestgronden werden wij bena derd door Saskia Flens uit Zaandam. Haar blik was gevallen op een uitgave van Geestgrondenwaar zij zichzelf en haar familie herkende. Op woensdag 30 juni heb ik de foto in het familiealbum van Saskia zelf kunnen terugzien. Op de foto staan: haar vader Wim Flens (in de deurope ning), haar 5 jaar oudere broer Rob Flens (in het raam), haar moeder Bep (inmiddels bijna 85 jaar) links op de stoel, haar tante Dickie Blomvliet (zit tend op de schoot van haar moeder) en Saskia (van 1946 en ong. 8 jaar oud met donkere bril). Haar oom Joop Blomvliet (broer van haar moeder Bep) heeft de foto genomen. Saskia vertelde dat haar familie het huisje vanaf 1952 voor het bedrag van 2 gulden per week tien achtereenvolgende jaren heeft gehuurd voor het doorbrengen van diverse vakanties. Zij woonden toentertijd in Amsterdam. Vader Flens kwam dan elke avond met zijn Solex naar Egmond-Binnen. Het huisje was eigendom van de familie Wijers. Saskia wist ook nog te her inneren dat dochter Jo Wijers met (toenmalig) duinwachter Piet Abbo (t) in een boerderij achter het 'Spekhuus' woonde. Jo Wijers woont nog steeds in Egmond-Binnen op de Visweg. Opmerkelijk was dat moeder Flens bij een winkel regelmatig werd aange sproken met meneer. "Zegt u het maar, meneer..", zei de winkelier dan. Haar moeder liep regelmatig in een 'lange broek', iets wat in die tijd ver moedelijk nog niet bij iedereen in goede aarde viel. Er waren soms 'fietsrally's', waarbij de fietsers opdrachten moesten vervul len. Een opdracht was onder meer het raden van de som van de leeftijden van de (tijdelijke) bewoners van het Spekhuus. Het is goed mogelijk dat tij dens zo'n rally de foto is genomen. Het 'Spekhuus' fungeerde voorheen als arrestantenhuisje. Menig Binder heeft hier vermoedelijk zijn roes uitgeslapen. Saskia herinnerde zich nog dat er aan de zijkant van het huisje tralies voor het raam zaten. 'De eerste inbraakbeveiliging...'. Later vertelde de familie Bakker dat er ook een edel smid in dit huisje zijn werkplaats had. Zijn naam was 'Hooghout' of 'Hogenhout'? Jan Lute, ons vorig jaar ontvallen lid, heeft hier ook nog gewerkt. Zijn er nog donateurs, die meer over deze edelsmid (naam?) weten? Geestgronden, II (2004), nr. 2/3 103

Geestgronden - Egmonden | 2004 | | pagina 63