Veel kerken hadden een ruimte waar zij de 'arme' doden begroeven, een massagraf. Zo werd bijvoorbeeld Wolfgang Amadeus Mozart evenals Rembrand van Rijn in de 18L' eeuw in een massagraf gelegd. Joodse mensen werden zonder kist begraven. In de lijkwet van 1869 werd er op gewezen dat het gebod dat elk lijk in een kist begraven diende te wor den, met geen enkel voorschrift van de Israëlische godsdienstwet in strijd is. Dit gaf dan ook geen verdere moeilijkheden. In 2002 hoorde ik bij een rondleiding in de Amsterdamse synagoge dat elk lid van de joodse kerk in een zelfde vurenhouten kist en wit doodshemd, zo mogelijk binnen 24 uur wordt begraven. In België is de beaarding zonder kist bij de Trappisten monniken nog altijd in zwang. Priesters, monniken en andere religieuzen werden doorgaans in hun habijt of toog begraven. Tegenwoordig gebeurt dit niet altijd meer. Bij de Benedic tijnen werd de kist opengelaten tot aan het moment van begraven. Dat was uitzonderlijk omdat men vroeger de kist sloot bij de begraafdienst. Aanzeggen Het bekendmaken van een sterfgeval is het aanzeggen. Dat gebeurde op het platteland door de buren. Zij kwamen bijeen in het sterfhuis voor het trek ken van briefjes. Op deze briefjes stonden de namen van personen waar de doodstijding moest worden bekendgemaakt, ofwel aangezegd. Wie geluk had een briefje te trekken met namen van personen die dichtbij woonden, was snel klaar. Anderen waren soms een hele dag (vaak lopend) onderweg. Iedereen werd persoonlijk aangezegd; een brief was niet eerbiedig genoeg tegenover de dode. Een aanzegger was een man van gewicht. Gekleed in het zwart zag hij er deftig uit. Hij vervoegde zich niet aan de achterdeur, maar aan de voordeur. Billiet van acngcvinge, wegens het Middel van liet Begraven. 7Ck Ondergcfchreve ver klare by defeningevolge van de Ordonnantie op 't Middel van 't Begraven geema- veertacngevingete doenvan't Lijck van als ge hoor en de onder de Claffs van guldenom dien conform't voorpa Recht te voldoen. Gcduen Onttangen by my Secretaris van de bovengemelde Huydcn den gulden Afb. 24: Het aangeven van het lijk 72 Geestgronden, 11 (2004), nr.

Geestgronden - Egmonden | 2004 | | pagina 32