Op oude kaarten is regelmatig een huis in de Sammerpolder ingetekend (zie afb. 1). Het huis is genaamd 't Scimmer. De locatie van dit huis, waarschijn lijk een hoeve, ligt ca. 200 - 300 meter ten noorden van het huidige adres Rinnegommerlaan 12, de Johannes Hoeve. Tijdens het diepspitten van het land, enkele jaren geleden, werden in de grond funderingsrestanten van 't Sammer aangetroffen. Huis 't Sammer bleek te zijn gebouwd op een oude, natuurlijke verhoging in de verder zeer natte polder. De Sammerpolder werd overigens nooit drooggemalen maar is rond het jaar 1350 met hulp van de natuur drooggemaakt. Dit gebeurde door gebruik te maken van de zoge noemde "getijdenwerking": bij eb werden de sluisjes opengezet, bij vloed werden deze gesloten en aldus liep de polder langzaam leeg. Blijkens oude documenten uit het jaar 1634 was ene Cornelisz Harmasz Sammer eigenaar van grote stukken land en huizen in deze omgeving. Daar zijn vader Harman Thomasz (zonder de aanduiding Sammer) wordt genoemd en in de jaren 1604 en 1636 al wordt gesproken over de Sammersmolen en Sammerspolder, is het aannemelijk dat de familie zich de naam Sammer heeft aangemeten. Andere oude kaarten laten zien dat op zo'n 200 - 300 meter ten zuiden van 't Sammer een nieuwe boerderij is ingetekend. Dit betreft een boerderij die waarschijnlijk aan het eind van de 18e eeuw of in het begin van de 19e eeuw is gebouwd door ene Jan Kraakman of door zijn schoonzoon Pieter Corneliszn. Leek (zie Geestgronden jrg. 10, nr. 4, pagina 106). Deze boerde rij brandde af in 1874 of 1875. Over deze brand gaat het volgende verhaal: wanneer eigenaar Leek ooit met twee witte schimmels zijn boerderij zou verlaten, zou de boederij in vlammen opgaan. Toen hij op een avond inder daad de boerderij met twee witte schimmels verliet en na korte tijd achterom keek, zag hij de boerderij in lichterlaaie staan. Het vermoeden was echter dat personeel van eigenaar Leek de brand had aangestoken. Zeker is, dat de boerderij in 1875 op dezelfde plaats werd herbouwd. Ter herinnering aan herbouw werd door Jan Pieterszn. Leek een eerste steen gelegd (zie afb. 2). De tekst op deze steen, die nog immer aanwezig is, luidt als volgt: "Bewaar O God Johannes Hoeve Die eens het vuur vernielen kwam En went aan dierbaar oudergoed Toch al het gevaar van Vuur en Vlam" 1 oktober 1875 4 Geestgronden, II (2004), nr. 1

Geestgronden - Egmonden | 2004 | | pagina 6