met portretten geïllustreerde adelskroniek voor zijn broodheer. De heren werden in deze adelskroniek met hun echtgenotes afgebeeld. Kornelis van Alkemade vervaardigde eveneens een handgeschreven adelskroniek over de heren van Culemborgh. Ook in deze adelskroniek werden veelal de echt genotes afgebeeld. Een leuk detail is dat, wanneer sprake was van twee echtgenotes, deze dames arm in arm op één tekening afgebeeld werden. Bekend is ook de gravure van Cornelis Anthonisz. uit 1551, waarop alle heren van Brederode (van Zuphridus, t 1013 tot en met Reinout, t 1556) staan afgebeeld. Opvallend is dat Reinout van Brederode op exact dezelfde wijze werd afgebeeld als Lamoraal I van Egmont. Bronnen De serie van Wouter Diricksz. werd in 1968 door Léon De Vos gepubliceerd in het jaarboekje van de Zottegemse Culturele Kring, samen met de adels kroniek. Dit jaarboekje had een zeer beperkte oplage en is vrijwel niet meer te krijgen. Vandaar dat ik ook mededelingen uit deze publicatie letterlijk heb overgenomen. Voor zijn adelskroniek heeft Dirick Woutersz. destijds gron dig geput uit de kroniek van Hovaeus uit 1558. De serie aftekeningen van Van Alkemade en de bijbehorende Franstalige onderschriften met een vert aling door R van der Schelling bevinden zich momenteel in de Historische Bibliotheek Egmond van Jan Lute. Deze serie is niet eerder gepubliceerd. De opzet van het hoek Mijn naslagwerk, dat in hoofdzaak gaat over de hoofdtak van het geslacht van Egmont, geeft bij alle heren aan wat er over hen in betrouwbare bron nen te vinden is en waar deze bronnen zich bevinden. Bovendien bevat het een groot aantal algemene hoofdstukken, die verschillende onderwerpen met betrekking tot de heren van Egmont belichten. In stambomen zijn alle personen die tot zij- of bastaardtakken van het geslacht van Egmont gere kend kunnen worden, opgenomen. Het boek omvat 77 hoofdstukken (766 pagina's) met een index van ruim 11000 trefwoorden en vormt een bron van informatie voor een ieder die meer wil weten over de heren en graven van Egmont, hun verwanten en de plaats Egmond. Noten 1Egmont wordt gebruikt voor de geslachtsnaam, Egmond voor de plaatsnaam. 2) Het wordt tegenwoordig door sommige historici als historisch onjuist beschouwd, dat er zoiets als één groot Fries rijk zou hebben bestaan. 46 Geestgronden, 10(2003), nr. 2/3

Geestgronden - Egmonden | 2003 | | pagina 9