Legende De informatie in deze paragraaf is voornamelijk ontleend aan kronieken, die onderling soms strijdig zijn en door wetenschappers veelal als onbe trouwbaar worden bestempeld. Ik heb ervoor gekozen de beschrijvingen uit deze kronieken letterlijk over te nemen. De heren van Egmont pretendeerden, zoals hierboven aangegeven, af te stammen van de laatste Friese koning Radbodus II/I (t 792). Woutersz. begint zijn kroniek dan ook met deze Radbodus. Hij was de jongere zoon van Agillus II (f 730), koning van het Friese rijk2 en kleinzoon van koning Radbout I (t 725), die zijn voet uit het doopvont teruggetrokken zou hebben omdat men hem medegedeeld had dat hij als christen na zijn dood niet met zijn in de hel verblijvende heidense voorvaderen verenigd zou worden. Radbodus II/I werd door zijn vader Adgillus aangesteld als hertog van West Frisiae en eerste heer van Egmont. Deze laatste titel zal naar mijn mening graaf van Kennum geweest zijn. Egmond (toen nog Hallum/Arem genoemd) was namelijk de hoofdplaats van Kennum. We mogen ervan uitgaan dat de koning destijds zijn zoon niet verheven zal hebben tot heer van een gehucht. In 730 erfde zijn oudere broer Gondobaldus de koningstitel (in leen van de Frankische koning) van het Friese rijk. Toen Gondobaldus in 749 sneuvel de, was hij kinderloos. Radbodus II/I volgde hem op als koning van het Friese rijk tot 754. In dat jaar werd de Angelsaksische missionaris Bonifatius te Dokkum werd vermoord. Radbodus, die hier kennelijk geen deel aan had, wachtte de wraak van zijn leenheer echter niet af en vluchtte naar zijn fami lie in Jutland. Fater verzoende hij zich met koning Pippijn (II) die hem de koningstitel van het Friese rijk weer aanbood. Radbodus weigerde en trok zich vervolgens terug te Egmond waar hij in 792 op hoge leeftijd overleed. Hij werd bij zijn huis op het naar hem genoemde Radbodskerkhof begra ven. In 843 raakte zijn zoon Woibrant in conflict met Dirk van Aquitanië, een neef van keizer Karei de Kale. Dirk was door de keizer namelijk aangesteld als graaf van West Frisiae en Kennum. Woibrant beriep zich echter op oude overeenkomsten met Karei Martel en Pippijn aangaande deze heerschappij. Keizer Karei de Kale sloot hierop een verdrag ('zoen') waarbij Dirk wel zijn titel mocht behouden maar Woibrant afgekocht moest worden met 6000 Franse kronen. Bovendien mocht Woibrant Egmond met de tien omliggende dorpen behouden en werd Dirk verplicht om te Egmond een gedachteniska pel te bouwen voor Roeland van Egmont, die ten gevolge van dit conflict was gesneuveld. 42 Geestgronden, 10 (2003), nr. 2/3

Geestgronden - Egmonden | 2003 | | pagina 5