DE 35 HEREN VAN EGMONT EN HUN AFBEELDINGEN IN DE KRONIEKEN Wim Schmelzer (1939), in het verleden technisch illustrator van beroep, heeft grote belangstelling voor middeleeuwse geschiedenis en bouwkunde. Door stu die naar de geschiedenis van zijn woonhuis in Alkmaar raakte hij geïnteresseerd in de geschiedenis van de Heren van Egmont. Over dezen en hun afbeeldingen stelde hij een boek samen, Afbeeldinge ende levens beschrijving van de Heeren en Graven van Egmondt - een waar monnikenwerk - dat nog op publicatie wacht. Hieronder beschrijft Schmelzer hoe hij ertoe is gekomen, gaat in op de - legendarische - afstamming van de Heren en laat enkele van hen de revue passe ren. (Red.) W. Schmelzer Hoe het begon In 1974 kwam ik naar Alkmaar en ging wonen in de Houttil hoek Magdalenenstraat. In 1975 begonnen we met de verbouwing van de zolder verdieping. Daar ontdekte ik dat de houten kap ouder was dan de voorge vel; allerlei uitsparingen gaven aan dat het huis oorspronkelijk niet alleen een trapgevel aan de Houttil had maar ook één net om de hoek in de Magdalenenstraat. Al eerder, jammer genoeg voor mijn tijd, had men mid den in het achterhuisje in de Magdalenenstraat een plavuizen vuurplaat met ingegraven aspotten gevonden uit de 15de eeuw of eerder. Ook de dakcon structie van dit huisje is op zijn minst merkwaardig te noemen. Ik ben toen naar het gemeentearchief op de Oude Gracht gegaan, waar ik enige jaren elke dinsdagavond het archief bezocht. Intussen was het uitzoeken van de geschiedenis van mijn huis namelijk uitgegroeid naar een soort 'Historisch kadaster van de Houttil, Magdalenenstraat en Mient', uitgezonderd de Waag. Ik ontdekte dat in de Houttil en Magdalenenstraat nogal wat perso nen hadden gewoond die op een of andere manier verwant waren aan de Heren van Egmont. Ik kocht de Genealogie der heren en graven van Egmond (1958) van A.W.E. Dek, maar kwam ze daar niet in tegen. Ik wist toen nog niet dat er in de 16de en 17de eeuw families waren die op een of andere manier verwant waren aan de van Egmonts of dit pretendeerden (van Egmont-Merenstein, van Egmont-Poelenburg, van Egmont van de Nijenburg, enzovoort). Geestgronden, 10 (2003), nr. 2/3 39

Geestgronden - Egmonden | 2003 | | pagina 2