In 1931-1932 bestond er in Egmond een zweefvliegkamp. Piet Groen en Rob Leijen zijn de geschiedenis ervan nagegaan en bespreken de opleiding en de vliegtuigtypen. Egmond aan Zee bleek de bakermat van het zweefvliegen in Nederland te zijn. (Red.) P. Groen en R. Leijen HET ZWEEFVLIEGKAMP TE EGMOND AAN ZEE Het begin in Duitsland (1920) Na de beëindiging van de eerste wereldoorlog werd in 1919 het Verdrag van Versailles gesloten. In dit verdrag werd onder andere bepaald dat men in Duitsland niet meer met motorvliegtuigen mocht vliegen. Een aantal oud- oorlogsvliegers en enkele jongeren die wel iets zagen in het vliegen meGglij- toestellen, kwamen in 1920 op de Wasserkuppe' bijeen en bespraken de mogelijkheden om toch nog te kunnen vliegen. Men kon dus alleen verder met de 'motorloze vliegerij' en zo werden toestellen ontworpen waarmee men vanaf de berghellingen kon starten om al glijdend in het dal weer te lan den. Dit alles bracht de herinnering aan Otto Lilienthal2 weer tot leven. Deze bouwer van glijtoestellen maakte bij Berlijn van 1890 tot 1896 reeds vele glijvluchten. De eerste zweefvliegdemonstratie op de Wasserkuppe dateert van eind juli 1920 toen de eerste Rhönwedstrijd3 werd gehouden. Ieder jaar (tot 1939) vond deze beroemde wedstrijd plaats en dit zweefvliegen werd een voorbeeld voor vele landen waar men geleidelijk aan ook belangstelling kreeg voor deze nieuwe luchtvaartsport. Ook in Nederland was dit het geval. De eerste vereniging in Nederland (1929) en de aanschaf van vliegtuigen Op 27 december 1929 werd de eerste zweefvliegclub in ons land. de Neder- landsche Zeilvliegsport Vereeniging - De Vliegende Hollander opgericht. Op zaterdagmiddag 13 december 1930 werd de Algemeene Nederlandsche Zweef Vereeniging (A.N.Z.V.) opgericht. Op 22 december 1930 werd in hotel-restaurant Brinkmann te Haarlem de eerste algemene ledenvergade ring gehouden. Omdat de leden over het hele land verspreid woonden, werd besloten in de zomer van 1931 een centraal zweefvliegkamp voor de elementaire oplei ding te organiseren. Met de ervaring in dit en zonodig één of meer volgen de kampen opgedaan, zouden de leden dan later in hun eigen omgeving Geestgronden, 10(2003), nr. 3

Geestgronden - Egmonden | 2003 | | pagina 5