In het vijfde deel van Jos Hof over grafstenen in de Slotkapel krijgen de chirur- gijnen aandacht. (Red.) J. Hof BEGRAVEN IN DE SLOTKAPEL (5) Tot nu toe heb ik door mijn onderzoek kunnen achterhalen, dat tenminste vier personen in de Slotkapel zijn begraven, die het beroep van chirurgijn uitoefenden. Alvorens een overzicht te geven van de betreffende personen, ga ik nader op het beroep in. In de literatuur kwam ik verschillende omschrijvingen van het werk van de chirurgijn tegen. „Deze paste in vroe ger tijd de heelkundige behandeling toeterwijl de arts de geneeskunde uit oefende", luidt een beknopte aanduiding'. In de praktijk was de chirurgijn een persoon, die zich bezighield met het aderlaten, kiezen of tanden trek ken, en de verkoop van zalfjes en poeders tegen ziekten en kwaaltjes. Ook was hij barbier. Men kon zich dus tevens bij hem laten knippen en scheren. De opleiding tot chirurgijn vond plaats binnen een gilde. Gilden ontstonden in de tweede helft van de 14c eeuw en het begin van de 15e eeuw. Een gilde was een organisatie, waarin ambachtslieden van eenzelfde beroep zich organiseerden. De kans van slagen was voor de leerling-chirurgijn relatief klein. Vakken zoals verloskunde en anatomie waren niet eenvoudig. Ook osteologie (leer der beenderen) behoorde tot het vakkenpakket. Men moest zich bekwamen in het hanteren van onder andere brandijzers (voor het dichtbranden van wonden) en lessen volgen in dierkunde en chirurgie. Mr. Cornelis Willemsz (Stam), volgens de grafkaarten van 1650 en 1800 in de Slotkapel begraven, was zo'n chirurgijn. Hij zal zeer waarschijnlijk in de Egmonden (Egmond aan den Hoef en of Egmond aan Zee) een chirur gijns- annex scheerwinkel gehad hebben. Een perceel met deze omschrij ving heb ik helaas niet kunnen vinden. Wel wordt hij in 1643 als koper van een huis aan de Schoolstraat vermeld als chirurgijn te Egmond aan den HoeE, en als mr. chirurgijn bij de aankoop van een perceel weiland aan de Hoge dijk in 1653. Hij en zijn vrouw worden 5-6-1639 vermeld als lidma ten der gereformeerde kerk te Egmond aan Zee: mr. Cornelis Stam en Guurtje Roelants Harlaar; later te Egmond aan den Hoef. Zijn graf is nog niet precies te traceren, maar de bovengenoemde kaarten vermelden wel zijn naam, evenals die van zijn vader, Willem Ysbrantz. 18 Geestgronden, 10(2003), nr. I

Geestgronden - Egmonden | 2003 | | pagina 20