Resultaat Het zweefkamp van 1932 in Egmond heeft duidelijk meegeholpen de zweefvliegsport over geheel Nederland op te zetten. Vanaf mei 1932 wer den de eerste zweefvliegclubs opgericht waarbij men niet meer naar de kust behoefde te gaan om te vliegen. Wie op kamp Egmond had gevlogen en een brevet had gehaald kon instructeur worden bij zijn nieuwe club! Op kamp Egmond 1932 vloog ook de toen twintigjarige mejuffrouw Dina Popken mee (waren er nog meer 'durfsters'?). Zij behaalde later in 1933 als lid van de Haagsche Zweefvlieg Club haar A-brevet op Maaldrift3 Hiermee was ze de eerste zweefvliegvrouw in Nederland met een A-brevet. Of er ook Egmonders in het bezit van een brevet zijn gekomen is helaas niet bekend. Noten: 1De Wasserkuppe is een bergtop van 920 meter in het Rhöngebergte in Hessen, Duitsland op ongeveer 25 km ten westen van de barokstad Fulda. Op deze Wasserkuppe is in 1920 het zweefvliegen begonnen. Men noemt deze bergtop dan ook wel de 'Heilige berg des Segelfliegens'. 2) Otto Lilienthal noemt men de 'vader van de zweefvliegerij en de hangglidersport'. Hij bestudeerde de vogelvlucht (ooievaars) en ontwierp en construeerde glijtoestellen van bam boe en linnen. Met deze toestellen vloog hij sinds 1891 vanaf de top van een heuvel naar beneden. Hij hing aan de voorzijde in een soort draagbeugel en maakte honderden studie- vluchten. Bij zijn laatste vlucht op 10 augustus 1896 raakte het toestel uit balans door een juist van de grond loskomende thermiekbel, waardoor hij dodelijk verongelukte. Ieder jaar. begin augustus vindt op de Wasserkuppe een herdenking plaats bij het vliegermonument dat hier in 1923 werd geplaatst. 3) De jaarlijkse Rhönwedstrijd is genoemd naar de omgeving waar zij wordt gehouden, het Duitse Rhöngebergte. De Duitse zweefvliegtechnici en -instructeurs stichtten in 1924 op de Wasserkuppe het Rhön-Rossitten-Gesellschaft. Er was namelijk aan de Oostzeekust, bij de plaats Rossitten ook een zweefvliegschool gevestigd. De opleidingen op de Wasserkuppe en bij Rossitten werden nu gecombineerd. 4) Zweefvlieger A.E. van Goor den Oosterlingh was ambtenaar van de Rijksluchtvaartdienst en lid van de Amsterdamse Club voor Zweefvliegen. Hij maakte op 9 april 1933 op Schiphol, waar men toen nog mocht zweefvliegen, de eerste lierstart in Nederland. 5) Het vliegveld Maaldrift lag tussen Leiden en Wassenaar naast het hedendaagse Marine Vliegkamp Valkenburg. Thans is er een camping gevestigd. Het was een militair oefenter rein van rond de eerste wereldoorlog. KLM-administrateur Albert Plesman koos in 1919 na de oprichting van de KLM dit veld uit om van hieruit de eerste lijnvluchten naar Engeland te maken. Medio 1920 ging de KLM echter naar Schiphol voor de eerste vlucht, want Maaldrift was te klein. Bronnen: Archief Piet Groen Egmond aan Zee Archief Ary Ceelen, freelance luchtvaartpublicist 'lichte luchtvaart' te Eindhoven. Geestgronden, 10(2003), nr. I 17

Geestgronden - Egmonden | 2003 | | pagina 19