i, Afb. 2: Badhotel Welgelegen. De houten trapafgang links is de huidige hoofd- strandafgang (1920; Foto Jonker) (Uit collectie Piet Groen) meter. Bij de start werd het toestel bij zijn staart vastgehouden. Bij het eerste commando werd de kabel door de helpers gespannen. Voor het bedienen van de gummikabel bij de start was al snel een twaalftal stevig paar handen nodig. Bij het tweede commando liet men de staart van het toestel los. Door de ontspanning liet de kabel los en schoot het toestel, schuivend over het houten onderstel, met een aanvangssnelheid van rond de 90 kilometer per uur weg. Hierbij kon men zien hoe Ludwig Röhm zijn toestel beheerste en met een rustige zekerheid weer kalmpjes op het strand neerstreek. Dit alles vond plaats binnen dertig seconden. Op het strand werd geoefend hoe het toestel na de landing weer startvaardig moest worden gemaakt. Het was zwoegen en zweten geblazen om het toestel weer boven op de zeereep te krijgen, waarna Röhm er weer een volgende vlucht mee maakte. Aan belang stelling van het publiek was geen gebrek, getuige het fotomateriaal (afb. 3). De helpers werden niet betaald en deden het werk op vrijwillige basis. Er was volop werk te doen. Op een ochtend kwamen er tijdens de oefeningen toevallig twee schelpenvissers langs het strand. Röhm verzocht hun bij wijze van proef hun paarden te spannen voor de twee elastische kabelleng- 8 Geestgronden, 10(2003), nr. 1 badhotel „Welgelegen" 3>ir. p. de Qraaff, Egmond aan j^ee.

Geestgronden - Egmonden | 2003 | | pagina 10