Kees Blaauboer (1927) vond ooit op de zolder van zijn vaders huis een doos waarin zijn overgrootvader Cornelis de Groot (1831-1919) stukken over de beginjaren van de Prins Hendrik Stichting (PHS) bewaarde. Het gaat om het eer ste gebouw van de PHS, direct ten oosten van de hervormde kerk. Het zou later als rooms-katholiek bejaardenhuis Agnes dienst doen. De naam Agnesplein ver wijst daar nog naar. Terwijl het de Stichting even oostelijker aan de Voorstraat goed verging, beleefde Cornelis de Groot persoonlijk armere tijden. (Red.) C. Blaauboer UIT DE BEGINJAREN VAN DE PRINS HENDRIK STICHTING Na het lezen van Zeegezichten, een uitgave ter gelegenheid van het 125- jarig bestaan van de Prins Hendrik Stichting in 2000, schoot me te binnen dat ik in de kelder nog een oude doos had staan met stukken uit de beginja ren van het tehuis voor oud-zeevarenden. De doos zat onder een dikke laag stof en was decennia lang door niemand aangeroerd. Hij was afkomstig van mijn overgrootvader Cornelis de Groot, die in 1870 behoorde tot de oprich tingscommissie van het toen nog als 'Gesticht voor oude van dagen' aange duide tehuis. De commissie bestond verder uit dominee van Laer, C. v. d. Plas. Jac. Koeman, A. Planteijdt en Alb. Wijker. Cornelis de Groot was de penningmeester. Bij de papieren in de doos zit dan ook heel wat informatie over financiële aangelegenheden. In 1871 kreeg de commissie toestemming tot het houden van een loterij. In november werden de eerste loten uitgegeven, a 0,50 per stuk. De pen ningmeester noteerde op 15 november de eerste opbrengsten van de loten- verkoop. Bovenaan stond Ds. Van Laer met een bedrag van honderd gul den, gevolgd door A. Planteijdt met vijftig gulden en zo verder de gehele commissie. De oprichters zullen nooit gedacht hebben, dat als gevolg van hun initiatief meer dan 125 jaar later nog steeds een Prins Hendrik Stichting zou bestaan. En dan ook nog in de vorm van een buitengewoon mooi gebouw, dat landelijke bekendheid geniet. De geschiedenis van de Prins Hendrik Stichting staat goed gedocumenteerd beschreven in het in 1995 bij het 120-jarig bestaan verschenen De zee bracht hen hier van J. E. Korteweg. Ik richt me hier vooral op nadere infor matie over de betrokkenheid van mijn overgrootvader als penningmeester in de beginperiode. 02), nr. 1 Geestgronden, 9(2002), nr. 1 3

Geestgronden - Egmonden | 2002 | | pagina 5