Vooraf hadden wij geïnformeerd waar de vuurtorenwachter woonde. Die bleek tijdelijk in IJmuiden te wonen. Hij was nog wel zo spoedig mogelijk naar zijn toren terug gegaan om weer op zijn post te zijn. Wij hebben nog een poos met hem nagepraat. Het bleek een heel sympa thieke man. Ik heb nog vaak gedacht, dat het jammer voor hem was dat wij hem deze eervolle taak hadden afgesnoept. Het zou ook voor hem een kroon op de Duitse capitulatie hebben betekend. In de roes van de bevrijding zijn wel vaker dingen gebeurd, die na langer beraad of overleg een betere uitvoering hadden kunnen krijgen. Ik was in de Prins Hendrik Stichting zo'n beetje de contactman en tolk tus sen de ondergrondse en de Engelsen. Op verzoek van de Engelse comman dant ben ik als tolk tweemaal mee geweest naar een 'nest' Duitsers die nog in de duinen zaten en zich nog niet hadden overgegeven. De eerste keer was dat met een Engelse militaire delegatie ten zuiden van Egmond aan Zee. Ik denk ongeveer achter Egmond-Binnen. In een soort vlak dal bevon den zich een aantal 'tenten'. Het geheel was met een soort hekwerk afgezet. Maar aangezien ik de oranjeband van de verzetstroepen om mijn arm droeg moest de portier van de Duitsers eerst bellen met de commandant of ik als 'partizaan' wel toegang kon krijgen. Het leverde moeilijkheden op en het werd nog spannend. Maar de Engelse commandant verzekerde, dat ik uitsluitend als tolk meeging. Hij zei, dat zij als mijn aanwezigheid niet geaccepteerd zou worden rechtsomkeer zouden maken en op een andere manier zouden terugkomen om de overgave te regelen. Toen gingen de Duitsers akkoord. De bijeenkomst duurde ongeveer een half uurtje. De Engelsen kregen van de Duitse commandant een hand, maar ik niet. Een paar dagen later liet de Engelse commandant mij roepen. De Engelse commandant kon vanuit de Prins Hendrik Stichting telefonisch contact maken met de Duitse commandanten. Hij vroeg of ik meeging naar Bergen, want ook daar zat nog een Duits 'nest' in de duinen. Nou, ik wilde wel! Het bleek ten noorden van Bergen aan Zee te zijn. Opnieuw moesten we een poosje wachten, voordat ik werd geaccep teerd. Hetzelfde spel werd gespeeld. We zijn met nog een paar verzetstrijders met de Engelsen mee geweest naar de bunkers in de duinen ten noorden van de boulevard. We werden drin gend gewaarschuwd geen voet naast de door hen aangewezen paadjes van 30 Geestgronden, 9(2002), nr. I

Geestgronden - Egmonden | 2002 | | pagina 32