De tegenwoordig in Hengelo woonachtige J.A. Mannes (1924) stelde voor Geestgronden herinneringen aan Egmond aan Zee vlak na de bevrijding in 1945 op schrift. (Red.) J.A. Mannes DE ROES VAN DE BEVRIJDING IN EGMOND AAN ZEE Niet veel mensen zullen weten, dat ik na de oorlog de Nederlandse vlag heb gezet op de vuurtoren te Egmond aan Zee. We deden dat met zijn tweeën, maar de naam van de ander weet ik niet meer. De Engelse troepen hadden zich onderdak verschaft in de Prins Hendrik Stichting, tezamen met onze afdeling van de ondergrondse. In overleg met de Engelse commandant ben ik met die andere man naar de vuurtoren gegaan. Wij waren er nog nooit in geweest. We gingen zo ver als mogelijk was de trap op naar boven. Op de bovenste verdieping, bij de lampen, konden wij niet verder en wij wisten ook niet hoe je in de top van de toren kon komen. Waar de ronding van de kop begon, was een klein opstaand randje om de toren. Als ik mij goed herinner hing er een klein metalen trapje van drie tree tjes aan de buitenkant. Wij zijn over de reling geklommen en hebben goed gevoeld of het opstaande randje wel stevig genoeg was. Wij namen aan, dat we er wel op konden staan. Ik ben toen aan de buitenkant van de toren op het dak geklommen. De man die bij mij was heeft de vlag aangereikt en hij kwam ook op het dak. We zetten onze hakken tegen het opstaande randje en konden zo met de ruggen tegen elkaar net bovenop de toren zitten. Het was prachtig weer en wij hadden een schitterend uitzicht op de kustlijn en de duinenrand. In de mijnenvelden lagen veel mijnen zichtbaar, doordat ze bloot gestoven waren. Er waren ook nog enkele zeemijnen aangespoeld. Daarop is later, stiekem, door anderen geschoten, om het slaghoedje te raken en zo een ont ploffing te veroorzaken. Een enkele maal is dat ook gelukt. Juist toen wij zaten te genieten kwam ene meneer Blok beneden bij de toren aan. Hij bleek de eigenlijke vuurtorenwachter te zijn. Hij was boos en vroeg schreeuwend, hoe wij boven op de toren kwamen. Het was volgens hem oerdom en levensgevaarlijk, wat wij hadden gedaan. Hij had zelf de vlag op zijn toren willen planten. Het speet ons voor hem maar wij waren hem voor geweest. Hij had overigens gelijk, dat het waaghalzerij was. Geestgronden, 9(2002), nr. 1 29

Geestgronden - Egmonden | 2002 | | pagina 31