De nu in Alkmaar woonachtige kunstschilder, tekenaar en publicist Chris Duinmeijer (1954) stamt van origine uit Egmond aan den Hoef. Hij won onder anderen bij zijn vader Chris (1921) en mevrouw Tiny Melker-Druiven (1922) informatie in over enkele dorpsfeesten. (Red.) C. Duinmeijer BÉKENEN, EEN VERDWENEN DORPSFEEST Waar zullen we békenen gaan? Al aan de Mosselaan! Al aan de Mosselaan!" hoor ik mijn vader achter in de auto zingen als we Egmond aan den Hoef binnenrijden. Békenen - ook wel békemen genoemd - is een ter ziele gegaan feest. Een groot dorpsvuur gestookt op Sint Matthijs, de 24ste febru ari. In vele dorpen in ons deel van de provincie - maar naar mij verteld is ook in Zeeuws-Vlaanderen - werd dit eeuwenoude gebruik in stand gehou den tot de tweede wereldoorlog. Was het een voortzetting van een heidens ritueel? Een stamfeest, waarbij het einde van de koude tijden en het weer lengen van de dagen gevierd werd? In elk geval droeg het feest bij aan het schoonhouden van het boerenerf. Een soort voorjaarsopruiming dus. Totaal verdwenen is het feest trouwens niet. Enige jaren terug ontdekte ik, dat het op het Alkmaardermeereiland De Woude nog in ere gehouden werd. Maar hoe ging het er in de Hoef aan toe? Twee weken voor Sint Matthijs begon de schooljeugd met een handkar de deuren langs te gaan voor brand bare zaken als takken en stro. Bij burgerhuizen was dat materiaal vaak schaars dus kreeg men daar soms wat munten voor petroleum waarmee het vuur aangestoken kon worden. De verzamelde takken werden opgestapeld op het weiland van Klaas Groot aan de Mosselaan. De berg ging daar op de bewuste avond in de hens. Van acht tot tien uur duurde het door jonge en oude dorpsbewoners bijgewoonde vreugdevuur. Ook in Egmond-Binnen werd gebékend maar in Egmond aan Zee niet, zo bleek mij bij navraag. Sommige feesten verdwijnen, andere maken hun opwachting. Zo vertelt mijn vader wel eens, dat in zijn jonge jaren - de jaren twintig en dertig - de mensen met oud op nieuw meestal vroeg in bed lagen. Alleen de jachtop ziener schoot een paar patronen af als het laatste blad van de kalender zijn diensten bewezen had. Wel gingen Egmond-Zeëer jongeren in die jaren op Nieuwjaarsochtend van huis tot huis om in ruil voor de 'beste wensen' enige muntstukken te verwerven. 26 Geestgronden, 9(2002), nr. 1

Geestgronden - Egmonden | 2002 | | pagina 28