Piet Groen en Rob Leijen verhalen van letterlijk en figuurlijk gestrande vliegtui gen. (Red.) P. Groen en R. Leijen VLIEGTUIGEN OP HET STRAND Voertuigen op het strand zijn niets bijzonders. Gestrande schepen zijn uitzonderlijk, maar het komt voor. Maar vliegtuigen op het strand zijn een rariteit. Toch waren ze begin vorige eeuw meerdere malen op het strand van Egmond aan Zee te zien. In de beginjaren van de luchtvaart wilde het namelijk nog wel eens voorkomen, dat een toestel plotseling een noodlanding moest maken. Het strand bleek hiervoor uitermate geschikt. Het eerste bekende voorval dateert uit 1916. De Egmondse Badbode van 15 augustus 1916 tekende daarover het volgende op: "Even voorbij strandpaal 39 landde hier 's morgens 7 augustus onge veer half elf een Hollandsche tweedekker bemand met 2 officierende luitenants Nieuwenhuizen en Leoni (dit moet zijn Lioni, P.G. en RL). Het vliegtuig is het indertijd geïnterneerde Engelsche wat later door onze regering werd aangekocht. Na een half uur kon men de luchtreizi gers zien opstijgen om in de richting IJmuiden te verdwijnen. Hierbij werd hulp verleend door onze kustwachtcommandant, Res. Luitenant Vinke. Enig nader onderzoek heeft aangetoond, dat Nieuwenhuis de vlieger moet zijn geweest omdat Lioni op 7 augustus 1916 zijn FAI (Fédération Aéronatique Internationale) brevet voor dit vliegtuig nog niet had. Helaas is geen foto of beschrijving van het toestel beschikbaar maar het moet een Avro 504 (geregistreerd in Nederland als de LA 13, waarbij LA voor Luchtvaart Afdeling staat) of een BE.2C (de LA24) zijn geweest. De Avro 504 werd in 1913 ontworpen. De BE.2C werd in de herfst van 1915 door de voorloper van de Engelse luchtmacht, het Royal Flying Corps (RFC) in gebruik genomen. Noodlandingen van marinevliegtuigen Op zaterdag 4 oktober 1919 zag een aantal Derpers op de Werf11 om ongeveer kwart voor twaalf 's morgens een tweedekker uit zuidelijke richting komen aanvliegen. In die tijd was zoiets een nog hele belevenis. Geestgronden, 9(2002), nr. I 17

Geestgronden - Egmonden | 2002 | | pagina 19