Gerrit Zwaan en zijn vrouw Aagje Kok werden de eerste december 1889 in de Stichting opgenomen. De Hervormde Diaconie betaalde voor Gerrit Zwaan jaarlijks 105 en het armenbestuur van de Oud-Bisschoppelijke Clerezij te Egmond betaalde hetzelfde bedrag voor Aagje Kok. Uit jaarverslagen blijkt, dat vanaf 1889 een aantal verpleegden zakgeld ont ving. Drieëndertig van de tachtig bewoners kregen voortaan tien of vijftien cent per week. Korteweg zegt, in De zee bracht hen hier dat helaas niet bekend is op grond van welke criteria bewoners voor zakgeld in aanmer king kwamen (pag. 19). Tussen de stukken in de doos bevond zich een schrijven, dat daar enige duidelijkheid in brengt. Voor een van de bewo ners, de heer Oosterbaan was 12 gestuurd, zodat hem iedere week 25 cent zakgeld kon worden uitgekeerd. De familie werd er op 31 januari 1891 op geattendeerd, dat 52 weken a 0,25 op dertien gulden uitkomt. Er werd toen alsnog een gulden nagestuurd. Familie van bewoners stuurde dus geld toe, dat voor de goede orde door de directie werd beheerd en uitbetaald. Maar niet alle bewoners waren zo bevoorrecht, zodat de een wel en de ander niet voor zakgeld in aanmerking kwam. Na de ingebruikname van de Prins Hendrik Stichting in 1875 moest door de grote vraag al gauw worden overgegaan tot uitbreiding. Tot driemaal toe in korte tijd vonden uitbreidingen plaats. Alledrie onder begeleiding en finan cieel toezicht van Cornelis de Groot. Twee jaar na de laatste verbouwing van 1890 was er al weer ruimtegebrek. Toen werd uit praktische overwegin gen besloten tot nieuwbouw over te gaan. Maar van de benodigde honderd duizend gulden had men slechts twintigduizend gulden beschikbaar. Op 8 juli 1894 ontving Cornelis de Groot echter een brief van directeur Van Hall: "Mij is het voorrecht gegund aan U en de overige Heeren regentende mede deling te kunnen doen dat door een vermogend Amsterdammer aan de Prins Hendrik Stichting is geschonken de kapitalen som van zeventigduizend gulden om met het reeds ontvangen bedrag, daarvoor een nieuw gebouw voor 200 personen te kunnen bouwen onder eenige voorwaarden waarvan ik later hoop mededeling te doen doch waardoor de schenking nog meer in waarde stijgt. Deze daad is edel en schoon en niet onbelangrijk voor den gemeente Egmond "/Zee. Met aller achting, Uw. Dw. dienaar G.E.H. van Hall" Geestgronden, 9(2002), nr. I I I

Geestgronden - Egmonden | 2002 | | pagina 13