rooms-katholieke kerk Freek de Goede was een van de weinige Egmonders met wie ze contact hadden. Hanny de Vries kreeg het advies van mevrouw Vissel vooral niet in Egmond aan den Hoef boodschappen te doen. Dan kon ze nog veel beter naar Egmond aan Zee gaan. Het Hilversumse echtpaar had het huis overgenomen van Piet Klaasse en zijn toenmalige echtgenote Henny Klaasse-Henriët. dochter van de schilder en beeldhouwer Henk Henriët (Amsterdam 1903-bij Neustadt 1944).' Zij waren begin jaren vijftig de eerste bewoners van Graaf Dirkplein 10. Vóór de aankoop van de toen nog alleen op tekening bestaande woning hadden ze nog een paar wijzigingen laten aanbrengen. De woonkamer werd ver breed ten koste van de keuken. Bovendien werd een in de kamer ingebouw de kast geschrapt, zodat het vertrek nog ruimer werd. Boven de voordeur werd op de bovenverdieping voor fotografe Henny Klaasse een donkere kamer ingericht. (Die deed later bij de families Vissel en De Vries dienst als diepe kast, totdat de ruimte deel ging uitmaken van de badkamer.) Piet Klaasse werkte als tekenleraar aan het Instituut voor Kunstnijverheids onderwijs, later de Gerrit Rietveld Academie geheten, in Amsterdam. Ook was hij actief als illustrator. Hij signeerde zijn werk met zijn volledige naam of met de initialen P.K. Hanny de Vries kan zich herinneren, dat Graaf Dirkplein-bewoner Jan IJkel haar trots wees op het indertijd bekende affiche bij de campagne 'Opgeruimd staat netjes'. De tekening was van de hand van hun dorpsgenoot. Bij het kunstenaarsgezin Klaasse ging het er volgens de overlevering nogal vrij aan toe. De vier kinderen werd niet al te veel in de weg gelegd. Als de achterdeur dicht was, konden ze altijd nog via een kapot raampje aan de achterzijde naar binnen. Toen bij het ontwikkelen een keer een foto op de waterafvoer was terechtgekomen, overstroomde de boel en dreef alles van het water. Moeder Klaasse raakte allerminst in paniek. „Roep de kinderen. Wat zullen ze het mooi vinden!" was haar reactie. Tekenaar en aquarellist Piet Klaasse (1918) heeft veel boeken geïllustreerd. Na zijn vertrek uit Egmond ging hij terug naar Amsterdam, waarna hij - nu 36 jaar geleden - in Eemnes aan de Meentweg een boerderij met een weids uitzicht over de polder betrok. In 1998 nog verzorgde de kunstenaar voor de kinderboekenweek de uitgave Twee oren om te horen, twee ogen om te zien, met illustraties bij kinderversjes. Vooral echter is hij bekend geworden als tekenaar van paarden en van jazzmusici. 92 Geestgronden, 8 (2001), nr. 4

Geestgronden - Egmonden | 2001 | | pagina 4