Egmond aan Zee Afb. IDe kustbatterij lag ten zuiden van Egmond aan Zee tot even voorbij Paal 39. Tussen de pijltjes waren de geschut- en meetposten gesitueerd; het kruisje duidt het radarapparaat Wiirz- burg Riese aan JanvanSpei,^,/ Temidden van het geschut werd een bunker voor afstands- en hoekmetin gen (Leitstand) gebouwd. De verkregen meetgegevens werden aan de ge- schutsbemanningen doorgegeven, die hiermee hun munitie (granaten) en geschut op de doelen konden instellen. Rond deze Bettungen en Leitstand werden manschappenverblijven, munitiebunkers, luchtafweer (Flak), ma chinegeweeropstellingen, een kantine en dergelijke opgebouwd. Het geheel werd met prikkeldraadversperringen en loopgraven omgeven, zodat een afgesloten en zelfstandig verdedigbaar steunpunt (Stützpunkt) ontstond. In de loop van 1943 werd het geallieerde luchtoverwicht dusdanig groot, dat het niet langer verantwoord was het kostbare geschut onbeschermd in de open opstellingen te laten staan. Op bevel van Hitier moesten alle opstel lingen zoveel als mogelijk worden verbunkerd; dat wil zeggen onder beton worden gebracht. Een nadeel hiervan was, dat het schootsveld werd beperkt tot circa 120 graden. Om aan de opdracht uitvoering te geven, begonnen op 18 maart 1943 twee compagnies van het Marine Festiings Pioniere Bataillon 312 met de bouw van een aantal bunkers. Aangezien de Duitsers een standaardisering van bunkertypen hadden bedacht, kon onmiddellijk worden bepaald hoeveel Geestgronden, 8(2001), nr. 1 5

Geestgronden - Egmonden | 2001 | | pagina 7