Duitsers niet in hun opzet; de Engelsen konden na een heldhaftige strijd de controle over hun luchtruim behouden. De geplande invasie van Engeland moest worden uitgesteld nu er niet voldoende luchtdekking en -steun was. In Duitsland ontstak Adolf Hitier in woede: hij had de volgende stap. de invasie van Rusland in het Oosten reeds lang in zijn hoofd. Nu moest hij op twee fronten, oost èn west, gaan strijden en dat had hij nu juist willen voor komen. Naarmate de oorlog verder ging werd het steeds duidelijker dat het niet moge lijk zou zijn om Operatie Seelöwe alsnog uit te voeren. In het najaar van 1940 werd daarom tot uitstel (later gevolgd door definitief afstel) van de invasie plannen besloten. Op 14 december 1941 kwam het bevel de kusten van Europa in staat van verdediging te brengen. Hiertoe werd langs de gehele Atlantische kust een keten van bunkers en versperringen aangelegd; de Atlantikwall. Ook in Egmond werd een groot aantal bunkers gebouwd. Op basis van archiefmateriaal komen wij tot een aantal van circa 370 bouwwerken, alleen al op Egmonds grondgebied. Een belangrijk onderdeel van de Atlantikwall waren de kustbatterijen, die vij andelijke schepen die de kust naderden moesten beschieten. De grootste kust batterijen stonden bij havenplaatsen als Den Helder en IJmuiden opgesteld. Tussen deze havenplaatsen werden op regelmatige onderlinge afstand meer dere kustbatterijen aangelegd en uitgebouwd. De kustbatterijen werden vaak met buitgemaakt geschut uitgerust (onder andere Pools en Frans materiaal). Ook bij Egmond aan Zee is een dergelijke kustbatterij gebouwd. De naast gelegen kustbatterijen bevonden zich te Bergen aan Zee (met Nederlands geschut) in het noorden en bij Castricum aan Zee (met Pools geschut) in het zuiden. Verder werden ook buitgemaakt veldgeschut en andersoortige wapens in de Atlantikwall opgenomen. De aanleg Wanneer met de aanleg van de kustbatterij 'Egmond am See' werd begon nen. is niet exact bekend. Dit zal echter in de loop van 1941 zijn geweest. De genie (Baupioniere) van het Duitse leger koos een plaats in de duinen ten zuiden van het dorp Egmond aan Zee (tussen paal 38 en 39. ter plaatse van de huidige 'terrasflat' en het direct aangrenzende duingebied zuidelijk ervan, zie kaartje afb. 1Het geschut werd geplaatst op open betonnen opstellingen (Bettungen) (afb. 2 Het kon 360 graden in het rond vuren. 4 Geestgronden8 (2001nr.

Geestgronden - Egmonden | 2001 | | pagina 6