Rob Leijen en Piet Groen van de werkgroep 'Egmond en de Tweede Wereldoorlog' beschrijven in het eerste deel over de 'Verkade-bunkers' in de duinen de voorge schiedenis van de betonnen verdedigingswerken. Het opduiken van Duitse termino logie is daarbij onvermijdelijk. (Red.) R. Leijen en R Groen DE VERKADE-BUNKERS IN DE VOSSENDAL 1 Een koekjesfabrikant in beton ten zuiden van Egmond aan Zee? Zo zou de enigszins cryptische ondertitel van de artikelen over de zogenoemde 'Verkade-bunkers' kunnen luiden. Hoe is de naam van één van onze groot ste nationale koekjesfabrikanten verbonden aan bunkers in Egmond aan Zee uit de Tweede Wereldoorlog? Tijdens het onderzoek stuitte de werk groep 'Egmond en de Tweede Wereldoorlog' op zoveel materiaal, dat het noodzakelijk bleek het antwoord tot een vervolgartikel uit te stellen. We doen eerst de voorgeschiedenis van de bewuste bunkers uit de doeken en we gaan terug naar de Tweede Wereldoorlog. Op 10 mei 1940 vielen de Duitsers ons land binnen en na vijf dagen van ongelijke strijd brak de bezettingsperiode aan. Die zou vijf lange jaren duren. In de maanden mei en juni 1940 werd niet alleen Nederland bezet; ook België, Luxemburg en Frankrijk werden overrompeld. De Duitsers omsingelden in het Franse Duinkerken een Brits expeditieleger, dat werd teruggejaagd naar Engeland. Het zuiden van Frankrijk is niet direct door de Duitsers bezet, maar een Duitsgezinde regering (de zogenaamde Vichy- regering) oefende daar onder Duitse controle de macht uit. In het kielzog van de Duitse troepen, bezetten eenheden van de Duitse Kriegs- marine de belangrijkste havens aan de West-Europese kusten. Gesterkt door hun ervaringen en inzichten uit de Eerste Wereldoorlog (1914 - 1918) begonnen de bezetters vrijwel direct met de inrichting en verdediging van deze havens. Hiertoe werden onder andere zware kustbatterijen gebouwd. Tegelijkertijd waren de Duitsers bezig met de volgende stap in hun plan nen: de invasie van Engeland (codenaam Operatie Seelöwe). Hiertoe moes ten zij eerst het luchtoverwicht boven het Verenigd Koninkrijk veroveren. Dit mondde uit in de Battle of Britain, waarin Duitse Messerschmidts en Engelse Spitfires elkaar hevig bevochten. Zoals bekend slaagden de Geestgronden, 8 (2001), nr. 1 3

Geestgronden - Egmonden | 2001 | | pagina 5