We vervolgen de tocht. Langs de duinkant vervolgde wij den weg naar Egmond op den Hoef. Even vóór het dorp sloegen wij links af naar Egmond op Zee; de weg die gedeeltelijk aan de eene zijde door het hooge duin en aan de andere zijde door een laage valleye bepaald is, bracht ons tot bij het dorp waarvan ons eerst de kerk en eenige huisen in 't gezicht komende ons deed vermoeden een klein vissersdorp te zullen zien. De hervormde kerk was toentertijd het eerste gebouw aan de oostkant van Egmond aan Zee. De in 1746 gebouwde kerk was in de plaats gekomen van de Agneskerk, die bij de storm van 1741 in zee was gestort. In 1799 land den Engelsen en Russen in Noord-Holland. Ook in Egmond aan Zee werd flink strijd geleverd. Secretaris R Vuijst klaagde over plunderingen door de Engelsen: Wij hebben het lot ondervonden, door die Engelsche roovers aangedaan. Allerjammerlijkst is deeze dorpe en inwoonders uitgeplondert geworden. Een enkelde heeft ten deelen zijn goed behouden, dan verre de meeste zijn geheel en al arm geworden, hebben niets anders als een uitge plondert huis en hun daaglijkse kleederen die zij aan hun lijf hadden. Burgers die men voor de gegoedste aanzagen, en ook waaren, zijn in de grootste armoede gedompeld geworden.Het resultaat was niets anders dan "verwoesting van dorp en desselvs inwoonders"(Het relaas is door de Stichting Historisch Egmond geboekstaafd in de uitgave 1799 door Eg- mondse ogen.) Wij waaren derhalven bij de kerk genaderd zijnde, gefrappeerd een welge bouwd volkrijk dorp voor ons te hebben, alwaar wij tevens het genoegen hadden de vrouwen met het platvisch droogen wakker bezig te zien, die vandaar in groote hoeveelheid naar Braband en elders verzonden word. Eene prachtige vertooning leverde de Noordzee voor ons op wanneer wij tot op 't strand genaderd waren. De variable land- en duin-gezichten welke wij deez.en dag tot hiertoe gehad hadden, wierclen als in één ogenblik door een onbeperkt gezicht over den wijden Oceaan vervangen. En daar de meeste vissers uit hoofde van de Zaturclag zoals doorgaans op de vissers dorpen langs onze stranden gebruiklijk is, 't huis waren, en ons van de gezegende onbelemmerde visvangst informeerden, vermeerderde zulks niet weinig onze genoegens, zodat wij ten hoogsten voldaan met deezen uitstap gemaakt te hebben naar Egmond op den Hoef retourneerde en aldaar ons en onze beesten die ons tot dusverre wel gebracht hadden, het genoegen verschafte van een weinig rust en verfrissing te neemen. 32 Geestgronden, 8 (2001), nr. I

Geestgronden - Egmonden | 2001 | | pagina 34