Hanny de Vries-van Kasteel volgde het spoor in de Egmonden van F. Conrad, die in 1800 samen met de gebroeders Gildemeester en paardenverzorger Jan de Raad een tocht door Noord-Holland maakte. (Red.) H. de Vries-van Kasteel DOOR DE EGMONDEN IN 1800 De Kring van Vrienden van de Hondsbossche' publiceerde vorig jaar het verslag van een reis door Noord-Holland in 1800 door de gebroeders Hendrik en Jan Gildemeester en hun vriend Frederik Conrad. Het drietal liet zich vergezellen door Jan de Raad die de paarden verzorgde. De publicatie is in haar geheel de moeite waard, maar voor ons is natuurlijk vooral het stukje reisbeschrijving van de Egmonden interessant. Met toestemming van de vriendenkring is hier het gedeelte over Egmond er even uitgelicht om het nader te bekijken. Eerst verschaft de uitgave van de Kring informatie over onze negentiende eeuwse reisgenoten. Het gaat om drie bemiddelde reizigers. Hendrik Gilde meester was azijnfabrikant, Jan stond aan het hoofd van een Amsterdamse makelaarsfirma en Conrad was een hooggeplaatste waterstaatsambtenaar. De drie konden het zich permitteren paarden te nemen en een verzorger van de dieren mee te laten reizen. Hun reis door Noord-Holland begon bij het gemeenlandshuis van Rijnland in Spaarndam. Daar had Frederik Willem Conrad (1769-1808) zich als adjunct-generaal-opzichter van Rijnland in 1796 met zijn gezin gevestigd. Bij de reorganisatie van de waterstaat in 1800 werd Conrad aangesteld als een van de vier Commissarissen-Inspecteur in de Departementen Amstel en Texel. De reis was dan ook naar alle waarschijnlijkheid een nadere verken ning van het nieuwe werkterrein. Twee belangstellende vrienden vergezel den hem. De drie stelden zich op de hoogte van de desastreuze gevolgen voor het gebied van de Engels-Russische invasie van augustus-november 1799. Het originele manuscript van het verslag bevindt zich in het Rijksarchief in Den Haag. We citeren nu het reisjournaal: Wij verlieten hier de ordinaire weg die doorgaans op Alkmaar gereeden wierd en aan welk het dorp Castricum, 't geen anders weinig hijzonderlieeden heeft, gelegen is, onzen Geestgronden, 8 (2001nr. 29

Geestgronden - Egmonden | 2001 | | pagina 31