Kees Blaauboer reconstrueerde aan de hand van documenten en ooggetuigenver slagen, hoe een noodlanding van een Duits vliegtuig in de Tweede Wereldoorlog de Egmondse jongen Johan Bus van Stoomwasscherij 't Woud het leven kostte. Het bedrijf kende ook nog een slachtoffer onder het personeel. (Red.) C. Blaauboer OOLOGSLEED ROND STOOMWASSCHERIJ 'T WOUD Op woensdag 17 mei 2000 begeleidde ik als suppoost in het Egmonds Museum een groep bezoekers. Het waren vijfendertig dames van de Plattelandsvrouwen in Wassenaar. Een van de dames vertelde mij, dat ze tijdens de Tweede Wereldoorlog als kind van elf jaar in Bergen woonachtig was en daar de Openbare Lagere School bezocht. Bij haar in de klas zat een jongen afkomstig uit Egmond aan den Hoef. Deze jongen was omgekomen bij een ongeval onderweg naar school. Hij reed op de fiets en werd op een of andere wijze geraakt door een laag vliegend vliegtuig. Ze herinnerde zich verder nog, dat de jongen in Egmond aan den Hoef was begraven. Daar was ze zelf met alle andere klasgenoten bij aanwezig geweest. De naam van de jongen en hoe het ongeluk precies had plaatsgevonden en waar hij precies was begraven, wist ze niet meer. Ze wist nog wel, dat een broertje van het slachtoffer naar dezelfde school ging. Kort na het ongeval werd het gezin van de vrouw gedwongen Bergen te verlaten. Ze werden geëvacueerd en vonden een nieuwe woonplaats in Wassenaar waar haar vader vast werk kreeg. Ze was daar altijd blijven wonen. De vrouw vroeg, of ik wel eens over het ongeluk gehoord had en er iets meer over kon vertellen. Vele jaren had ze niet meer aan de omgekomen medeleerling gedacht. De laatste tijd echter kwam het voorval steeds weer in haar herinnering terug. Ze zou graag willen weten, hoe alles nu precies gebeurd was. Toen ik haar verhaal had aangehoord, kon ik mij vaag iets herinneren van het voorval. Mijn nieuwsgierigheid was geprikkeld en ik zegde haar toe op onderzoek uit te gaan. Mocht ik iets vinden, dan zou ik haar hierover infor meren. Ze gaf mij toen haar naam, mevrouw E.A. Bregman, op. 22 Geestgronden, 8 (2001), nr. I

Geestgronden - Egmonden | 2001 | | pagina 24