I ctie en (SHE) t is als ftenuit- uur en verga- Baarda ns niet e zijn. ■tuur te Casteel net het nenzij- let ver- In Geestgronden jrg. 6 nr. 4 (december 1999) en jrg. 7 nr. 1 (maart 2000) publiceerden we een keuze uit de herinneringen van Egmonder Cor Stam (1903- 1990). die in 1924 dienst nam bij de marine. De herinneringen in genoemde afle veringen bestrijken zijn Egmondse jeugdjaren; in dit slotdeel in Geestgronden komen onder meer zijn belevenissen op de tijdens de oorlog in de Indische Oceaan verloren gegane torpedojager Piet Hein aan de orde. In deze tekst, die ons in getypte vorm door de familie ter hand werd gesteld, zijn kennelijke fouten verbeterd en is waar nodig de spelling aangepast. De verklarende noten zijn van Cees Paul. deskundige op het gebied van de scheepvaarthistorie en bestuurslid van de Stichting Historisch Egmond. (Red.) C. Stam MEMOIRES VAN EEN GEWONE EGMONDSE JONGEN (3 en slot) Op 10 mei 1940 komt het ontstellende bericht, dat de Duitsers Nederland zijn binnengevallen en in vier dagen hebben veroverd. Ook het bombardement op Rotterdam doet ons pijn. Ik moet zeggen dat Indië goed voorbereid was. want in enkele uren tijd waren alle in Indische havens lig gende Duitse schepen door mariniers bezet en in beslag genomen en de bemanningen geïnterneerd, evenals alle Duitsers en NSB-ers. Naast onze meetbaan, ook aan Straat Madoera. was de instrumentmakerij. Daar werkte onder meer de Duitse technicus Suchard. De Duitse firma Zeiss in Jena leverde wél kijkers, afstandmeters en periscopen, onder beding dat voor onderhoud een technicus werd bijgeleverd. Zo infiltreerden belangrijke nazi's, overigens knappe vaklui. Indië. Op een dag vroegen wij hem: Wat doet u aan al die persicopen, Herr SuchardHij antwoordde: "Das sollen Sie nicht fragen, das ist ja geheimVeertien dagen later was hij geïnter neerd met zijn 'geheim' dat hij als Duitser wel mocht weten, maar wij als marine-onderofficieren niet. Alles was natuurlijk in rep en roer. De school voor afstandwaarnemers werd gesloten en ik, die 17 soorten kanonnen en 7 soorten mitrailleurs kende en kon bedienen, dacht, nu gaan de arsenalen open en ga ik ergens mijn beroep als konstabel (allround artillerist) uitoefenen. Nou. er was ner gens een wapenarsenaal, en ik werd facteur, dat is brievenbesteller en post zegelverkoper. Op zich wel een aardige job: 's morgens op de fiets naar het postkantoor, de post ophalen en sorteren. Verschillende kleine vaartuigen vielen ook onder mijn ressort. De officier van Administratie ging tegen mij nr. 2/3 Geestgronden, 7(2000), nr. 2/3 43

Geestgronden - Egmonden | 2000 | | pagina 5