Afb. 19: De Franse filosoof Descartes (Prentenverzameling Regionaal Archief Alkmaar, nr. 1075 b) tal van geleerden in Europa. Genoemd worden onder meer Amsterdam, Franeker, Deventer, Leiden, Amersfoort, Leeuwarden, Harderwijk en Utrecht en steeds Egmond (soms Binnen, soms den Hoef) in de jaren 1637, 1641 en 1643-1649. Zijn laatste levensjaar bracht de Fransman door aan het Zweedse hof. Erg precies is dit allemaal nog niet. Een recenter artikel van Hans Bots, 'Descartes "de goeye Franschmanin het tijdschrift Holland (1974), lijkt ons echter verder te brengen. Het blijkt dat Descartes zich het lot had aangetrokken van het gezin van een herbergier uit Egmond-Binnen, die zijn stiefvader had vermoord. Bots gebruikte gerechtelij ke stukken en de correspondentie voor een gedetailleerd verslag. Het tragi sche geval komt in het kort hierop neer. Op 6 augustus 1645 onstond er in de herberg van Meeus Jacobsz een ruzie tussen Willem Dirksz biersteker, de zwager van de herbergier, en de meester- chirurgijn Jacob (de) Clopper, die met Meeus' moeder Maartje Dirks was getrouwd. Meeus bemoeide zich ermee en werd door zijn stiefvader bedreigd en klemgezet in een hoek. De messen werden getrokken en Meeus stak Clopper in zijn borst en tussen de ribben. De man overleed binnen vieren twintig uur aan zijn verwondingen en Meeus vluchtte. Nog voor de begrafenis verzoenden de families van dader en slachtoffer zich met elkaar. Toen Meeus daarna voor het plaatselijk gerecht (de hoge vierschaar van leenmannen van 84 Geestgronden, 7 (2000), nr. 2/3

Geestgronden - Egmonden | 2000 | | pagina 46