Onderstaande bijdrage van Willem van den Berg over Descartes in Egmond werd in 1994 afgesloten. Nadien kwam hem een geschrift onder ogen waarin een mededeling stond die aannemelijk maakt dat zijn vooronderstelling over de woonplaats van Descartes in Egmond-Binnen niet juist is. Van den Bergs artikel bevat behalve over Descartes enkele interessante bijzonderheden over Egmond en Egmonders. Het laat tevens zien hoe een ontdekking achteraf tot een verras sende conclusie kan leiden. Beide elementen vormen voor de redactie een goede reden tot plaatsing. (Red.) W. J. van den Berg DESCARTES EN ZIJN BUREN IN EGMOND Toen me enige jaren geleden gevraagd werd of ik misschien wist waar precies de beroemde wijsgeer, wiskundige en natuuronderzoeker René Descartes (La Haye, Touraine 1596 - Stockholm 1650) in Egmond had gewoond, moest ik het antwoord schuldig blijven. Zeker, de geleerde woonde hier enige tijd. Een bewijs hiervoor werd bij de vraag in kopie overgelegd: op 18 juli 1643 schreef hij een briefje - in goed Nederlands - aan uurwerkmaker Gerrit Brandt over de reparatie van zijn staartklok (horologie), ondertekend met 'U.L. seer goedwilligen vriendt Descartes, Egmond op de Hoeff'. Een nader adres was in zo'n kleine gemeenschap overbodig. De genoemde Amsterdamse uurwerkmaker was overigens de kunstlievende vader van Gerard Brandt (1626-1685), de later beroemd geworden remonstrantse predikant (te Hoorn), kerkhistoricus en schrijver van onder meer de Historie van Enkhuizen. Zeker is ook, dat de geleerde hier geen eigen huis heeft gehad. Want in de registratie van onroerend-goedbezit in Egmond, die vanaf 1602 volledig bewaard bleef, komt zijn naam niet voor. Hij huurde kennelijk zijn onderko men ter plaatse. Maar huurcontracten tussen particulieren werden zelden op schrift gesteld en zijn dus nog minder vaak overgeleverd, laat staan bekend. De kans om nu nog te achterhalen van wie (en wat) Descartes huurde lijkt daarmee praktisch gelijk aan nul. Of ligt er misschien nog een sleutel verbor gen in een van de talrijke oudere publicaties over de beroemde man? Schreef de Alkmaarse archivaris Bruinvis niet al eens iets over Descartes in Egmond? In zijn Supplement op den catalogus der prentverzameling over Alkmaar e.o. (1900) vond ik bij een gravure van Descartes onder nummer 82 Geestgronden, 7 (2000). nr. 2/3

Geestgronden - Egmonden | 2000 | | pagina 44