noocl, en gingen om een reddingsboot. Inmiddels zagen wij 't daglicht dagen, toen twee schelpenvissers ons ook zagen. En met zelfopoffering en verstand, brachten ze ons naar veilig strand. Koud en nat verkleumd van leden, zijn wij naar Egmond toe gereden. Hier bracht men ons naar een café, dat tot naam draagt "De Noordzee"Wij werden daar alras voorzien, van droge kleren en warme koffie bovendien. Toen gauw in een warm ledi kant, met hete kruiken aan iedere kant. Een ieder hielp zoveel mogelijk mee, voor de drenkelingen van Katwijk aan Zee. Toen we wat waren bijge komen, hadden ze het thuis ook reeds vernomen. Wij keerden huiswaarts ongedeerd. God had onze dood niet begeerd. Ook mochten wij met vereen de klanken Hem voor genoten redding danken. Naar het graf van de omgekomen opvarende van de Katwijkse bom, A. van Duijvenvoorde die toen op het kerkhof in Egmond aan Zee is begraven - in 1902 werd de huidige begraafplaats in gebruik genomen - heb ik nog onderzoek gedaan. Maar dit bleef zonder resultaat. Op de begraafplaatsen van Egmond aan Zee hebben in vroeger jaren meer dere slachtoffers van scheepsrampen hun laatste rustplaats gevonden. Mijn overgrootvader Cornelis de Groot (1831-1919), in die tijd voorzitter van de reddingcommissie, was tevens strandvonder en uit hoofde van die functie verzorgde hij op het Egmonds kerkhof de begrafenissen van aangespoelde schipbreukelingen. Kon men de omgekomene niet meer identificeren en was daardoor de afkomst onbekend, dan vroeg hij voor de begrafenis aan de Prins Hendrik Stichting twaalf oud-zeelieden beschikbaar te stellen om samen met hen de onbekende zeeman ver van huis en haard op plechtige wijze naar zijn laatste rustplaats te begeleiden. Bij het ruimen van deze graven in later tijd is met weinig piëteit en gevoel voor historie te werk gegaan. Er is dan ook niet één graf van de vele omge komen zeevarenden die in vroeger tijd op Egmonds strand zijn aange spoeld, bewaard gebleven en dat is buitengewoon triest. Bron: Heieen van Duijn. Praetje visserij. Een bundeling van waar gebeurde romantische verhaten over de Katwijkse visserij, die verschenen zijn in de Katwijk Special, het wekelijkse huis- aan-huis blad in Katwijk. Katwijk 1999. Geestgronden, 7 (2000), nr. 2/3 8 i

Geestgronden - Egmonden | 2000 | | pagina 43