Juffrouw Riet ten Dam had na haar verhuizing naar Egmond een betrekking gekregen aan de Agnesschool achter het gerechtsgebouw aan de Geestersingel in Alkmaar. Daarna gaf ze jarenlang les aan de Maria Gorettischool (later Paus Johannesschool) in het Rembrandtkwartier in Alkmaar. Eerst alleen aan meisjes, later ook aan jongens. Veel Egmondse ouders die niet zo tevre den waren over het toenmalige niveau van het plaatselijke onderwijs, lieten hun kinderen in Alkmaar schoolgaan. Zo is het gekomen, dat Piet Groot - de huidige bewoner van Graaf Dirplein 18 en dus nu haar buurman- als jongetje ooit bij juffrouw Ten Dam in de klas heeft gezeten. Riet ten Dam heeft zich in Egmond nog ingezet voor het vrouwengilde en later voor het schoolbestuur. De meeste contacten had ze echter via haar werk in Alkmaar. Tante Anny is op 17 november 1999 op 93-jarige leeftijd overleden. Zij is begraven op het rooms-katholieke kerkhof bij het vormali- ge Karmelklooster. Juffrouw Ten Dam woont tot volle tevredenheid aan het Graaf Dirkplein. "Het huis past me als een heerlijke, warme maatjas", zegt ze daarover. Mensen die haar vragen of ze op haar leeftijd niet van plan is het huis te verkopen, zijn daar dan ook aan het verkeerde adres. Mart Prins (1935) uit Egmond aan Zee reageerde op het eerste deel van de serie over het Graaf Dirkplein. Hij meldde, dat de op 16 mei 1899 in Vreeswijk geboren Waling Karst Huitema omkwam bij de torpedering van het Japanse stoomschip Junyo Maru op 18 september 1944. Het schip lag toen op 2°.53' Z.B. en 101°.11' O.L. bij Benkoelen voor de westkust van Sumatra. Het schip was op weg van Tandjong Priok naar Emmahaven (Padang). Het werd om 15.51 uur getorpedeerd door de Britse onderzeeër Tradewind. Aan boord van het Japanse schip bevonden zich 6500 Nederlandse, Britse, Australische en Amerikaanse krijgsgevangenen en zogenaamde Romusha's (inlandse arbeiders die zich hadden gemeld om voor de Japanners te wer ken). Bij de ramp verloren minstens 5620 mensen het leven; het precieze aantal is niet bekend. Een Egmonder die hierbij als gevangene van de Japanners op drieëntwin tigjarige leeftijd om het leven kwam was Leendert Maria Sloot, lichtma troos bij de Stoomvaart Maatschappij "Nederland". Zijn zus Aagje Prins- Sloot leeft nog en woont in de Prins Hendrik Stichting. Geestgronden, 7 (2000), nr. 2/3 75

Geestgronden - Egmonden | 2000 | | pagina 37