In 1895 kocht Hendrikus Machielszoon (Hein) Gooijer voor de somma van 3400 huis, erf en schuur kadastraal bekend A476 van Lambertus Gijsberts, smid aldaar. Hein Gooijer was tot dan smid te Heemskerk, werkzaam in de smederij van zijn ouders. Hij huwde op 25-4-1894 Catharina Orij en kwam direct na de aankoop van huis en smederij aan de Slotweg wonen. Kort na zijn vestiging te Egmond aan den Hoef werd hem het onderhoud van poort en hekwerk, geheng en windwijzer van de Slotkapel toevertrouwd. Toen in 1904 de plaatselijke muziekvereniging Lamoraal van Egmont werd opge richt. werd hij samen met zijn vriend en kaartmaat Cees de Goede lid. Zoals hij ook van meet af aan lid was van het in 1923 opgerichte R.K. Zangkoor in de Hoef. Vele jaren fungeerde hij tevens als penningmeester. Het huwelijk bleef kinderloos. Wel werden zij in 1911 de pleegouders van Marietje Stuifbergen (geboren in 1908). In de Hoef stond zij al spoedig bekend als Marietje Gooijer. Haar moeder Johanna Orij was een zuster van Trijntje Gooijer-Orij. Zij werd liefdevol bij de pleegouders 'thuisgehaald', nadat Johanna op 26-jarige leeftijd was overleden. Marietje zou in 1930 Anton Hof. kruidenier te Egmond aan den Hoef huwen. In 1934 verkocht Hein Gooijer zijn huis en smederij voor de somma van 4500 aan de in Vledderveen geboren smidsknecht Timotheus Walta (1908). Na ruim vier jaar in dienst te zijn geweest van smederij Kareis in Egmond aan den Hoef kreeg Tiemen de kans voor zichzelf beginnen. Voordat hij het pand kon betrekken, was hij enige maanden bij Hein Gooijer in de kost. Toen in november het huis vrijkwam, stapte hij in het huwelijksbootje met Margaretha (Grietje) Wittebrood. Mevrouw M. Walta-Wittebrood (1913) vertelde mij. dat zij de oude hand wagen van Hein Gooijer (zie afb. 6) hadden overgenomen. Ook wist zij te vertellen, dat haar man indertijd op het zoldertje aan de Slotweg een oude huldekroon bewaarde, die door Hein Gooijer was gemaakt ter gelegenheid van de inhuldiging van koningin Wilhelmina in 1898. Tiemen Walta gebruikte deze oude huldekroon later om zijn voorgevel te versieren tijdens het bevrijdingsfeest van mei 1945. Daarmee won hij de eerste prijs: een fietspomp! De heer J. Groot (1925) noemde de vondst van een oud loketje van 70 cm breed compleet met deur en stempelplaat, dat stamde uit de tijd dat Lambertus Gijsberts de bewoner was van het huis (1876-1895). In die tijd was daar niet alleen een smederij gevestigd. Er was ook een hulppostkan- Geestgronden, 7 (2000). nr. 2/3 69

Geestgronden - Egmonden | 2000 | | pagina 31