pers (zie noot 16) 12) Niet de Banckert (zie noot 1) liep op het rif, maar Stams vroegere schip de Van Ghent. Wel moet de Banckertnadat ze de bemanning van de Van Ghent heeft opgenomen en wat materiaal heeft geborgen, de Van Ghent vernietigen. 13) Nederlandse torpedobootjager van de Admiralen-klasse (zie noot 1), commandant ltz.1 A. Kroese. 14) Het nachtgevecht van 18 op 19 februari staat bekend als de actie in Straat Badoeng. Japanse schepen die een landing uitvoerden op Bali, zouden door de Striking Forcedie in drie groepen was verdeeld, in drie elkaar opeenvolgende aanvalsgolven worden overvallen. De Piet Hein maakte deel uit van de eerste groep. 15) De Nederlandse lichte kruiser De Ruyterin dienst 1936, hoofdbewapening 7 xl5cm kanons, bemanning 437. Het vlaggeschip van de Geallieerde scheepsmacht in de Indische wateren met aan boord Karei Doorman. De Nederlandse lichte kruiser Javavan een reeds wat verouderd type, met een hoofdbewapening van 10xl5cm kanons. bemanning 528. 16) Vierpijpers was de bijnaam voor een Amerikaanse klasse torpedobootjager die in een groot aantal, meer dan 250, tussen 1917 en 1921 voor de Amerikaanse marine werden gebouwd. De bijnaam dankte de klasse aan de vier schoorstenen waarmee de schepen waren uitgerust. Ze bezaten een zware hoofdbewapening van 12 torpedobuizen van 55cm in een opstelling van 4x3 eenheden, bemanning 150. 17) De Nederlandse torpedobootjager Kortenaer. 18) De Kortenaerdie bij het uitlopen aan de grond komt te zitten, weer los komt. maar de aansluiting met de eerste aanvalsgolf niet meer maakt. 19) In de eerste aanvalsgolf waren geen vier. maar twee Amerikaanse vierpijpers opgeno men. In de tweede aanvalsgolf waren wel vier Amerikaanse vierpijpers opgenomen. 20) De eerste aanvalsgolf raakte in gevecht met de Japanse torpedobootjagers Asashio en Oshio. Dit waren twee zeer moderne jagers, behorend tot de A.va.s/u'o-klasse, die uit tien een heden bestond en in 1937 door de Japanse marine in dienst genomen. Hoofdbewapening: 6x13cm kanons en 8 torpedobuizen in een opstelling van 2x4 van 64cm. Deze torpedobui zen vuurden een torpedo af, de zgn. Long Lance, met een ongekende capaciteit, die door de Japanse marine strikt geheim was gehouden en voor de Geallieerden een volledige verras sing vormde. Deze torpedo kon bij een snelheid van ca. 54 km per uur een afstand van 22 km afleggen. 21) Bij de ondergang van de Piet Hein kwamen 64 van de 149 bemanningsleden om. Hieronder bevond zich ook de commandant de ltz.1 J.M.L.I. Chömpff. 22) De schipbreukelingen in de sloep van de Piet Hein werden opgepikt door de Japanse jager Oshio. 23) De Nederlandse flottieljeleider Trompeigenlijk een lichte kruiser, was één van de modernste eenheden van de Koninklijke Marine en in 1938 in dienst gesteld. Hoofdbewapening 6xl5cm kanons, bemanning 380. De Tromp leidde de tweede aanvalsgolf in de actie in Straat Bandoeng. Haar groep bestond verder uit vier Amerikaanse vierpijpers. Ook de Tromp raakte in gevecht met de Asashio en Oshio; deze werden later versterkt met de Japanse jagers Michishio en de Arashio, ook van de Asashio-klasse. 24) De beruchte Long Lancezie noot 20. 25) Tijdens het nachtgevecht ontving de Oshio verscheidene treffers, waardoor 7 man sneu velden en een geschutstoren op het achterschip onklaar raakte door een voltreffer in de munitiebergplaats. Na het luchtbombardement de volgende dag bezat het schip nauwelijks gevechtswaarde. Geestgronden, 7(2000), nr. 2/3 63

Geestgronden - Egmonden | 2000 | | pagina 25