schuldig gemaakt, hetgeen een halsmisdaad was, want de jappen plunder den die huizen liever zelf, wat bleek als je toevallig buiten werkte. Je zag dan vrachtwagens afgeladen met wasmachines, naaimachines, ijskasten, fietsen enz. naar de haven rijden en vervolgens in een Japans schip verdwij nen. Op een dag worden wij gesommeerd om schuin naar de overkant te verhui zen naar een veel groter verblijf, een zaal mag ik wel zeggen, en daar arri veren op een dag enige honderden marinemensen, waaronder vele beken den van ons, o.a. Baamtscheer en vele andere vliegtuigmakers van het vliegkamp Moro Krembangan in Soerabaja. Deze mensen waren per trein naar Tjilatjap gedirigeerd en zouden op twee schepen, de Tjisaroea en de Duymaer van Twist26) van de KPM naar Australië worden gebracht. Echter, ook de zee ten zuiden van Java werd al door de Japanse marine beheerst en zij werden prompt aangehouden en opgebracht naar Makassar, waar zij vanaf de haven door een bende in overwinningsroes verkerende halfdron ken Japanse soldaten in de looppas naar de gevangenis werden gebracht. Dat werd een soort marathon, want het was een heel eind, waarbij velen hun koffer of tas door vermoeidheid maar wegsmeten, zeer ten gerieve van de langs de weg staande lachende inlanders. Behalve een matroos eerste klasse. Jan Raat genaamd, zoon van een sluiswachter in Den Helder, kwa men er nog veel meer mensen bij ons op de zaal en van hen kreeg je allerlei trieste verhalen te horen. Toen kwam er ook nog een bemanning van een Engels oorlogsschip bij en tenslotte nog een groot aantal mensen van het KNIL. die nog lang hadden doorgevochten in de bergen. Die KNIL-mensen zaten nog op de binnenplaats om over de verblijven te worden verdeeld en zij vertelden door de open 'ramen' (tralies) over hun wederwaardigheden. Ik zag vlakbij een ransel liggen waaraan een paar zo te zien nieuwe leger schoenen waren bevestigd. Ik zei tegen de sergeant van het KNIL: Kijk ik ben op kousen van het schip gekomen, als die schoenen maat 42 hebben zou ik er zeer blij mee zijn, straks worden ze toch door de jap afgenomen Hij maakte de schoenen los en overhandigde ze mij door de tralies, ze pas ten me precies en ik voelde mij met mijn glazen dakpan als bord, mijn por seleinen samballepeltje en mijn paar nieuwe schoenen en de foto's van mijn gezin een rijk man. Bovendien leefde ik nog en dat was het voornaamste! Tegen de avond kwamen er kisten met gekookte rijst en wat gedroogde visjes en ook wat groente en iedereen kreeg een schep, velen ontvingen dit in een handdoek of een zakdoek of soms bij gebrek aan beter in hun pet of helm. Geestgronden. 7 (2000), nr. 2/3 55

Geestgronden - Egmonden | 2000 | | pagina 17