schilderen""Nou, dat kan ik wel, meneer", zei ik. Ja, terwijl Indië op ape gapen lag. werd er toch nog aan dat soort flauwekul gedacht: het kan toen 17 of 18 februari zijn geweest. Er komt een heel groot Amerikaans schip binnen dat afgeladen is met Californisch fruit van alle denkbare soorten. Dat fruit was bestemd voor Singapore maar dat is sinds enkele dagen al door Japan ingenomen. Er gaan berichten naar alle schepen dat er gratis fruit kan worden opgehaald. Ook onze motorsloep maakt een paar trips naar dat schip zodat de Piet Hein een eersteklas fruitwinkel lijkt: druiven, perziken, meloenen, appels, enz. enz. Het moet wel 19 februari zijn geweest14', want ik kan mij niet herinneren een stukje fruit te hebben geproefd. Op die avond verlaten wij om 7 uur, dus in het donker, de haven van Tjilatjap en ontmoeten buitengaats de De Ruyter en de Java'5' en een viertal oude Amerikaanse jagers, zogenaamde 'ierpijpers"". Een van onze jagers171 loopt aan de grond bij het verlaten van de haven, komt later bij hoog water weer los, maar kan ons niet meer inhalen. Alle kanonbemanningen en ook ik, als chef konstabel, luisteren naar een uiteenzetting door luitenant Zeegers Veeckens over wat er gaat gebeuren. Er hebben Japanse landingen plaats aan de oostkust van Bali bij Den Pasar. Er liggen transport- zowel als oorlogsschepen, die wij even gaan vernieti gen. Daartoe zal in een linie worden gevaren. De De Ruyter voorop, dan de Java, Piet Hein, nog een Nederlandse jager181 en tenslotte de vier Amerikanen191. Alles in 't hardstikke donker natuurlijk. De De Ruyter zal niet vuren, doch op het juiste moment zijn zoeklichten op de Japanse sche pen richten, waarop alle volgende schepen het vuur zullen openen. De De Ruyter was de Japanners201 al voorbij toen de zoeklichten aangingen, zodat zij ver naar achter moest schijnen, waarbij wij ook min of meer verlicht werden, zodat wij een fraai doelwit vormden voor de Japanse oorlogssche pen. die heus niet zaten te slapen. Later gingen er geruchten dat onze com mandant in overmoed een slag in de rondte is gevaren om een betere lan- ceerpositie voor onze torpedo's in te nemen en dat wij door deze afwijking uit de linie en in de daardoor ontstane verwarring ook door één der Ameri kaanse jagers zijn beschoten. Ik zeg hier uitdrukkelijk dat ik niet voor de waarheid dezer geruchten kan instaan. Bij ons aan bakboord, terwijl al wat brandbaar was, was verwijderd, stond er toch nog een vat benzine, want, zei men. dat was zo gemakkelijk als de Geestgronden, 7 (2000), nr. 2/3 49

Geestgronden - Egmonden | 2000 | | pagina 11