en Billiton. Daar zullen wij slag leveren tegen een Japans eskader. Een stuk of 6 torpedojagers varen naast elkaar over een breed front. Bij dag worden loopt de meest rechtse jager, de Banckert'2', op een rif en is total loss. De bemanning wordt overgenomen door een andere jager en de Banckert wordt met wat kanonschoten aan flarden geschoten door zijn eigen volk. 's Middags om ongeveer drie uur is het goed raak: een vloot Japanse bom menwerpers verschijnt en gaat de schepen bombarderen. Door verspreiden en vlugge koersveranderingen ontkomen wij aan treffers en naar ik meen te weten is ook geen der andere schepen geraakt. De terugtocht werd bevolen: ieder op eigen gelegenheid; het eskader werd ontbonden. Die zondag is de geschiedenis ingegaan als Black Sunday. Wij misten luchtbescherming; al onze vliegtuigen waren reeds bij de verdediging van Malakka en Singapore omgekomen. Zonder luchtdekking waren de sche pen vrijwel machteloos tegen vijandelijke bommenwerpers. Je kunt ze alleen dwingen middels afweergeschut op grote hoogte te blijven, waardoor het bommen richten minder doeltreffend is. Op die 15e februari is ook de 'onneembare' vesting Singapore in Japanse i handen gevallen. Van Jan de Roode, de 'ziekenpa', krijg ik een kalmerend pilletje, want ik was een beetje uit mijn gewone doen van al die bomexplo sies om ons heen en het gedaver van het geschut. Wij trekken ons terug door Straat Soenda, laden nog olie in de baai van Telok Betong op de zuidpunt van Sumatra. Het is daar een heksenketel van naar Java vluchtende mensen in alle mogelijke soorten vaartuigen van zeil- prauwen tot KPM-stomers (stomers van de Koninklijke Pakketvaart-Maat schappij, red.). Op de wal staan honderden verlaten auto's: waardeloos geworden. De commandant van een bij ons horende jager, ik denk van de Kortenaerwist dat daar aan de wal een magazijn met 50 torpedo's was en hij stelde voor te trachten deze aan boord te nemen. Dit doldrieste voor stel werd gelukkig door onze commandant afgewezen. Je moet er niet aan denken in oorlogstijd rond te varen met 25 torpedo's als deklading; er zou behalve het gevaar ook geen ruimte meer zijn om je te bewegen. Wij gaan naar Tjilatjap aan Java's zuidkust, hetgeen in feite 'terugtrekken' betekent. Verscheidene koopvaardijschepen lossen diverse goederen. Het is nog de enige veilig bereikbare haven van geheel Nederlands Oost-Indië. De officier Zeeger Veeckens komt naar mij toe en zegt zeer enthousiast: Stamwij hebben officieel bericht gekregen dat de op 4 februari neergescho ten Japanse bommenwerper door ons kanon van 7,5 cm is gebeurd, nu moe ten wij iemand hebben die een vliegtuigje op de loop van dat kanon kan 48 Geestgronden, 7 (2000), nr. 2/3

Geestgronden - Egmonden | 2000 | | pagina 10