od, de man. Het eerste kopje koffie met suiker, het tweede zonder, dat was toen in tuizer- arbeiderskringen gebruikelijk. Om twaalf uur middagschaften (brood van eveld. slechte kwaliteit), maar dat deed je op de plaats waar je je bevond in ver ïertus. band met je werk. j mijn lij een Op een mooie heldere morgen in juli 's morgens om circa zeven uur werk ïenge- ten wij op de Hoge Weit bij Wouter toen er om ons heen een ontzettend en ter gefluit ontstond. Knallen van kanonschoten om de West, stukken srond die sen en omhoogspoten, in het nabijgelegen weiland graszoden die omhoog spron gen en koeien die razend en met hun staart omhoog heen en weer renden. na het Wij languit in greppels, zaten opeens in een neutraal land in de frontlinie. n fiets Later vernamen wij de oorzaak van dit spektakel: een konvooi van enkele )dat ik Duitse schepen wilde, dicht onder de Hollandse kust door, een haven in de Duitse Bocht bereiken, doch werd bij het optrekken van de ochtendmist eemde ontdekt door een eskader Engelse torpedojagers, die meteen het vuur open bleek den waarvan de eerste inschietsalvo's veel te ver vielen, n.1. bij ons tussen in die de sperziebonen en de koeien. Hoe het precies afgelopen is met het Duitse jmaar, konvooi weet ik niet. echter weet ik wel dat één schip, de Renate Leonhardt, 1. "Hij in de buurt van Den Helder is gezonken. Het schip is enige jaren geleden er dag gelicht, althans van zijn lading ontdaan. bij de De Egmondse reddingboot was ook uitgevaren om schipbreukelingen op te emaal pikken. Ik herinner mij dat 's avonds bij het raadhuis een aantal Duitsers ig, dat stond. Ik zie een kapitein nog voor mijn geest met een schipperspet en een vieden puntbaard, zo ongeveer als je heden ten dage op de t.v. die man op dat schip tange- ziet met wat kinderen om reclame te maken voor Vissticks van Iglo. Wat er smber verder met deze mensen is gebeurd weet ik niet. E.e.a. gaf natuurlijk een hoop ;n. De diplomatiek geharrewar, want de Nederlandse neutraliteit was geschonden. >onde, ekt en Er werden toen op last van hogerhand ongewone dingen verbouwd, b.v. 'stik- mosterd en rabarber, en dat moest dan ergens in Alkmaar door alle telers ars. tegelijk worden opgeleverd. Zo herinner ik mij dat wij rabarber moesten ïondia snijden: drie dagen lang in een voortdurende regen met een gonjezak over beetje je hoofd, die meermalen verwisseld moest worden vanwege doorregenen. ^ente- Maar er werd goed voor betaald in Duitsland en de bouwers voeren er wel erweg bij, ik ook trouwens met mijn gulden per dag. Maar een pakje tabak kostte )t half toen 4 centen, later werd dat 7'/: cent. Toen zijn veel mannen met het roken ■tje de en/of pruimen gestopt. Zoals mijn vader droegen ze dan een tuinboon ach tot 15 ter hun kiezen. nr. I Geestgronden, 7(2000), nr. 1 7

Geestgronden - Egmonden | 2000 | | pagina 9