1917 In Geestgronden 1999, jrg. 6 nr. 4 publiceerden we het eerste deel van de her inneringen van Cor Stam, een in 1903 geboren Egmonder die in 1924 dienst nam bij de marine. De herinneringen bestrijken zijn Egmondse jeugdjaren en de jaren bij de marine (in Indië en het Verre Oosten, met name tijdens de tweede wereld oorlog) tot aan zijn terugkomst in Nederland in 1945. Deze aflevering beslaat de jaren 1917 tot en met 1923. In deze tekst, die ons in getypte vorm door de fami lie ter hand werd gesteld, zijn kennelijke fouten verbeterd en is waar nodig de spelling aangepast. (Red.) C.Stam MEMOIRES VAN EEN GEWONE EGMONDSE JONGEN (2) Afb. ICor Stam noteerde op latere leeftijd zijn levensherinneringen Op zaterdag 9 januari 1917 begint het keihard te vriezen, binnen enkele dagen kan er geschaatst worden. Daarvoor moeten wij naar De Hoef lopen, naar het begin van de Hoevervaart aan het Mallegat, thans Julianaweg, of even verder bij het historische huis waar een familie van den Berg in woon de. Tegen de harde, koude oostenwind naar Alkmaar, bukken bij de spoor brug tegenover de kalkovens. Wind in je rug retour, dat ging dan vanzelf. Bij Nagelhout, een boerderij in de Egmondermeer, was een stalletje met hete chocoladedrank en Verkade korstjes. Ook zag ik nog wel eens iets uit- schenken in een klein glaasje. De fles waaruit dit werd geschonken zat in een gonjezak, want dat mocht vanzelf niet gezien worden. Een stuiver voor hete chocola had ik natuurlijk niet, maar het gebeurde wel eens dat iemand die medelij den had met dat zielige jongetje je dat heer lijke warme spul aanbood. Geestgronden, 7(2000), nr. 1 3

Geestgronden - Egmonden | 2000 | | pagina 5