Afb. 3: Het in memoriam na het overlijden van pastoor Petrus de Graaff (uit: De Oud- Katholiek, 1918) Ondanks alle ellende van die tijd gebeurden er ook wel verheugende wereldomvattende dingen: 11 november elf uur 's morgens: einde van de eerste wereldoorlog. Duitsland geeft zich onvoorwaardelijk over. Keizer Wilhelm II geeft de brui aan zijn troon en vlucht in gezelschap van een aan tal familieleden en aanhangers naar Nederland. Hij wordt ondergebracht op een kasteel in Doorn en slijt zijn verdere levensdagen met houtjeshakken. Zijn oudste zoon, de kroonprins dus, wordt op Wieringen veilig gesteld en helpt daar een smid met het maken van hoefijzers. Nog enkele gekroonde hoofden moeten het loodje leggen: de tsaar van Rusland is met zijn gehele gezin neergeknald in Jekatarinenburg; men zegt dat één dochter het heeft overleefd en thans nog leeft. De Oostenrijkse keizer Karei neemt bijtijds de benen naar Madeira en is daar later gestorven. Toen wij daar in 1937 waren met de Hertog Hendrik (marine) zijn wij bij zijn graf geweest. Er stonden mooie bloemen bij zijn graf, dat wel. Als het werk bij Nardus Glorie is afgelopen, ga ik naar huis met de gedach te: Nou ga ik eerst eens lekker uitslapen. Ja, dat had je gedroomd: ik werd meteen ingelijfd bij het helmplantersgilde, waarover de heer Snoeks de scepter zwaaide, een moeilijk heer met feodale begrippen toegerust, meer TTgTTT- UTRECHT, 27- October. Heden is de zeereerwaarde keer P. de Graaft, pastoor van de ond katholieke gemeento ran de heilige Maria, Achter Clarenturg, overleden na eene korte maar hevige ongesteldheidin den ouderdom van even drie en-dertig jaren. Geboren te Egmond aan Zee, 28 Aagnstus 1885, ontving hij zijne opleiding in het seminarie te Amersfoort. Op 25 September 1909 werd hy door bisschop van Thiel gewijd tot subdiaken en daags daarna tot diaken, ierwyl de priesterwijding hem bediend werd op lOOct. 1909. Hierna werd hy door den aartsbisschop belast met de zorg voor de gemeente van Clarenbnrg. De heerschende ziekte tastte hem aanwaarbij een» complicatie kwam van long ontsteking en pleuris, en dit maakte aan dit nog jonge en veelbelovende leven een eindo. Zaterdag werden hem de heilige sacramenten bediend door den hoogeerwaarden heer aartsbisschop, bijgestaan door pastoor Rinkel. Zondagmiddag te 1 nnr overleed hij rottig. Woensdag werd onder grootc belangstelling door pastoor P. M Rinkel de nitvaartdieist voor zijoe ziel gebondenwaarna de beaarding plaats vond terwijl op verlangen van den overledene zijn stotfelijk overschot daarna naar Egmond aan Zee werd overgebracht om aldaar te worden begraven. Kerk en gemeente verliezen in hem een waardig priester, een ijverigen herder. Zjjne ooders en familie een geliefden zoon en broeder. Hij roste in vrede Geestgronden7 (2000), nr. 1 11

Geestgronden - Egmonden | 2000 | | pagina 13