Augustus 1916 In de zomer wordt mijn zus Coba ernstig ziek, buikpijn. Na een paar weken thuis in bed, moet zij naar het ziekenhuis in Alkmaar, waar zij op 16 augus tus is overleden. 13 jaar oud. Ik wist toen van vrouwenzaken nog niets af. Later heb ik begrepen dat mijn ouders dachten dat het iets te maken had met het 'groot meisje worden', zoals dat toen werd genoemd. De dokter werd toen niet zo gauw geroepen, want dat kostte een rijksdaalder. Hier wil ik uitdrukkelijk niemand iets verwijten. Ik ging ongeregeld naar school. Alleen als ik geen werk had. Met een paar jongens vormden wij de 7e klas. Meester Garritsen leerde ons worteltrek ken, de grootste gemene deler en het kleinste gemene veelvoud. Hier zij vermeld dat toen ik definitief van school was, Meester Garritsen 's avonds, toen ik al te bed was, bij ons thuis is geweest om mijn ouders aan te raden om mij verder te laten leren in Alkmaar. Hij wist wel een methode dat het weinig of niets zou kosten. Maar er was hiervan geen sprake. Er moest geld verdiend worden (6 gulden per week). Ik ben dit later aan de weet gekomen van zus Pietje, die bij het gesprek aanwezig was geweest. Hoewel mijn leven dan zeker heel anders zou zijn verlopen, ben ik met de manier zoals het wel verlopen is dik tevreden. Laat in het najaar ga ik samen met Piet Hopman bollen planten bij Jozef van der Pol in het duingebied dat Amerika genoemd werd. Gonjezakken (uit Indische hennep geweven grove stof, red.) als knielappen om in het natte zand en trots als een pauw op zaterdagavond met twee rijksdaalders en een gulden naar huis! Daarvan krijg ik zelf twee kwartjes. Fantastisch!! Dat heeft twee weken geduurd. Daarna ging ik bollen planten op Soeke bakker bij Dirk Bont. Oude Jan Hopman, zijn zonen Jaap en Jan en voor noemde Piet van Thijs Hopman. Er was een bepaalde reden om in de och tendschemering bij het bollenland te zijn, er staat n.l.een hek van vlecht werk omheen waarin enkele gaatjes zaten en er was ook een damhek. Ieder was door Jan Hopman een gaatje of een damhek toegewezen. Er waren toen wel konijnen in dat land die de openingen ook wisten te vinden. Je lag daar dan op je knieën bij en zodra een konijn zijn kop door het gat stak, greep je hem of haar; en sloeg hem met een nekslag dood. Soms hadden wij 4 of 5 konijnen, die toen 1,- of 1,25 opbrachten, welke opbrengst eer lijk onder ons werd verdeeld, zodat ons dagloon bijna werd verdubbeld. Het was overigens een riskant bedrijf, die beesten gingen dan bij J. Hopman in zijn draagmand en werden zo mee naar huis genomen. Siemen Zwaan (van Buuren) of Engel Half waren de afnemers. Er was toen een boze. Geestgronden, 6 (1999), nr. 4 129

Geestgronden - Egmonden | 1999 | | pagina 35