'erdo- i zich em is egon- Huis. kt ge- rkstraat :ek Jan 17, die m zijn ;utrali- ïelpkar m was >9), nr. 4 1915 In juni wordt er een schoolfoto gemaakt. Van ons gezin staan er 8 kinderen op. De foto is nog in mijn bezit. Coba, de oudste, Cor. Marie, Lien, Ka, Joost, Gerrit, Engel bij Coba op schoot. Zij hebben Engel speciaal voor de foto van huis gehaald, want hij is pas twee jaar. 'Op de kiek gaan', zoals dat toen heette, was iets heel bijzonders. Nu maakt iedereen foto's te kust en te keur. Wereldoorlog I woedt nog voort en er is over Egmond een tragedie geko men. De trawler Rijndam komt niet terug, zij is het eerste slachtoffer van een zeemijn. Vermoedelijk, want geen mens heeft het gezien. Er is geen enkel spoor nagelaten. Ene Van der Plas was de schipper, een zoon van Jannetje Krab, die een winkeltje had in de Zuiderstraat nabij het (oude) postkantoor. Zijn vader was IJs van der Plas, timmerman van zijn vak. Bemanningsleden uit onze kringen waren: Janus Hopman Jnzn, zwager van mijn broer Olof, en Thijs Hopman, vader van 9 kinderen, waarvan er vijf op de hierboven genoemde schoolfoto voorkomen: Engel (bigges), Piet mijn speciale vriend. Jaap, Annie, jaren later getrouwd met Dirk Bakkum en Breg. Als ik dit schrijf leeft alleen Janus nog, denk ik. Na dit schip zijn er nog vele gebleven, zie het monument met meer dan 100 namen op het duintje nabij het Kerkhof. (Hierboven wordt abusievelijk gesproken van de Rijndam in plaats van de Rijnland met schipper Glein Krab (zie afb. 14) en stuurman Jan van der Plas, waarover Jan Hopman in Geestgronden jrg. 6, nr. 2/3 (augustus 1999) schrijft, red.). Vader heeft land op het Starrenvlak. Wij, Coba, ik en Marie, moeten op een dag doppers plukken. Toen gebeurde het dat op een dag Kalfie (Philippus Stam), die in de buurt een stukje land had, naar ons toekwam en zei: "As je 'n pod (Pad) ziet, mejonge, wil je 'm den bai me brenge, den kraje 'n diw- weltje van me.Gezien het feit dat een dubbeltje voor mij een hoop geld betekende, ging ik naarstig op zoek naar een pad tussen de natte doppers- planten en al gauw vond ik er een. Ik naar Filles, zoals hij werd aangespro ken. Na mij het beloofde bedrag te hebben betaald, deed de man zijn trui omhoog, zodat een soort knikkerzakje tevoorschijn kwam, wat hij om zijn middel droeg. Tot mijn stomme verbazing kwam hieruit een dode pad tevoorschijn, die hij weggooide en het zojuist door mij gevangen dier ervoor in de plaats stelde. Daarna werd de hele troep weer op zijn plaats

Geestgronden - Egmonden | 1999 | | pagina 33